Huawei P30 Pro İncelemesi

 Huawei P30 Pro İncelemesi

huawei p30 proHuawei P30 Pro
Huawei Online Mağaza’dan satın alın
AK200TLOFF kodunu kullanarak 200 TL indirim kazanın
Son geçerlilik zamanı: 30 Nisan, 3000 TL ve üstü alışverişlerde geçerli

SATIN AL

Huawei’nin yıl içinde çıkardığı amiral gemisi telefonlara baktığımızda, senenin ilk yarısının P serisine, ikinci yarısının da Mate serisine ayrıldığını görüyoruz. Huawei, yeni teknolojileri ve özellikleri de bu serilere paylaştırıyor. Geçen senenin Mate 20 Pro modeline baktığımızda, Kirin 980 işlemcinin, kablosuz ters şarj hususi durumunun ve bu şeklinde performans ve üretkenlik odaklı öteki yeniliklerin Mate serisiyle beraber ilk kez sunulduğunu görüyoruz. Bu telefondan altı ay öncesine gittiğimizde ise, üç arka kameranın ilk kez P20 Pro ile geldiğini görüyoruz. Bugüne geldiğimizde ise, adını “fotoğrafçılık” kelimesinden alan P serisinin son olarak üyelerinin, kamera tarafındaki ilgi çekici yeniliklerle beraber tanıtıldığını görüyoruz. Muhtemelen bu kamera özelliklerini ve teknolojilerini sonbaharda beklediğimiz Mate 30 serisinde de göreceğiz.

Bu şekilde bir giriş yaptıktan sonrasında yazımızın mevzusu Huawei P30 Pro’ya gelelim. Mart ayının sonunda Paris’te tanıtılan ve bizim de yerinde tanıdığımız bu P30 serisinin en üst konumdaki üyesi, akılları baştan alan kamera kabiliyetleriyle beraber geliyor. Dört arka kamera, yüksek çözünürlüğünde olan selfie kamerası, OLED ekran, Kirin 980 işlemci, yüksek kapasiteli pil şeklinde özelliklerle sunulan bu Android telefon, gereksinimleri ne kadar karşılıyor, hakkında konuşulanlar ne kadar doğru? Huawei P30 Pro araştırma yazısı ve videosu ile bu soruların cevaplarını arıyoruz.

Huawei P30 Pro video araştırma

Tasarım

Geçen yıl bu zamanlar Huawei P20 Pro ile ilk kez karşılaştığımızda, o telefonun tasarımından epey etkilenmiştik. Hakkaten de, Huawei P20 Pro araştırma yazısında da belirttiğimiz şeklinde, o zamana kadar deneyimlediğimiz en etkisi altına alan tasarımlı Android telefonlardan bir tanesi bu oydu. Huawei P20 Pro’nun üstünden altı ay geçtikten sonrasında tanıştığımız Mate 20 Pro ise, Huawei için bir ilk durumunda sayılabilecek bir tasarıma sahipti. Kavisli ekran, önü ve arkası bakışımlı beden şeklinde unsurlarla Huawei için bir ilkti, sadece piyasada bu dili konuşan başka telefonlar da bulmak mümkündü. Gene de, Huawei Mate 20 Pro şık bir cihazdı ve kullanımı da epey pratikti.

Huawei P30 Pro İncelemesi 1

Huawei, Mate 20 Pro’nun tutan tasarımını fazla değişim uygulamadan P30 Pro’ya da uyguluyor. Kavisli ekran, önü ve arkası camla kaplı ve kenarları metalle çevrili beden aynı şekilde Huawei’nin ilk 2019 model amiral gemisi telefonuna taşınıyor. Her iki telefonu ekran kapalı şekilde yan yana koysanız ve önden baksanız, ayırt etmeniz oldukça zor olurdu. Yalnız, telefonun alt ve üst kenarları kavisli değil, düz. Öte taraftan ekranı açtığınızda, P30 Pro’nun ekranında, Mate 20 Pro’nunkinden değişik olarak damla çentik bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Huawei P30 Pro’nun ekranı köşeden köşeye 6.47 inç uzunluğa haiz. Doğrusu Mate 20 Pro’dakinden daha büyük bir ekran barındırıyor. Ekran üst bölümde bir tek selfie kamerası için alan kaybediyor. Yüzde 90’a yaklaşan ekran-gövde oranıyla, ön yüzde ekran haricinde fazla boş alan kalmıyor. O şekilde ki, Huawei bu telefona ahize hoparlörü yerleştirmemiş. Ahize hoparlörünün sesi ekranın altından, titreşim yöntemiyle kulağa iletiliyor. Ses şiddetinin standart bir hoparlöre gore bir aşama daha düşük bulunduğunu hissetsek de, genel olarak karşı tarafı duyma mevzusunda herhangi bir sorun yaşamadığımızı rahatça söyleyebiliriz.

Huawei, P serisinin bir simgesi olacak şekilde arkada bir fotoğraf makinesi görünümünü korumayı sürdürüyor. Aslına bakarsanız, günümüzde akıllı telefonlarla fotoğraflar daha oldukça dik şekilde çekilir oldu. Hatta videolar bile, {hiç de} hoşnut olmasak da, çoğunlukla telefonlar dik tutularak çekiliyor. Durum böyleyken Huawei’nin P30 Pro’nun arkasında Leica ve kendi markasını yatayda konumlandırması ne kadar doğru bir tercih, tartışılır. Gene de, bizlere sorarsanız, fotoğraf makinesi ruhunu korumak ve en iyi fotoğrafların yatay şekilde çekilen fotoğraflar bulunduğunu hatırlatmak adına Huawei’nin bu çizgisini bozmamasını pozitif yönde karşıladığımızı söyleyebiliriz.

Huawei P30 Pro İncelemesi 2

Arkada üç tane kamera grup hâlinde, dışa doğru hafifçe çıkıntı meydana getirecek şekilde sıralanıyor. Bu grubun derhal altında ise flaş, lazer otomatik odak sistemi ve ToF (uçuş süresi) kamerası yer ediniyor. Huawei P30 Pro’nun renk seçenekleri de oldukça etkisi altına alan. Klasik takılmayı sevenler için bizim kontrol ettiğimiz siyah renk en ideali şeklinde görünüyor. Sadece Aurora ve Breathing Crystal şeklinde renkler telefonun havasını daha çok şekilde yansıtıyor. Bilhassa beyazdan mora doğru etkisi altına alan bir renk geçmiş olmasına haiz olan ikinci rengi oldukça beğendiğimizi söylemeliyiz. Bir de kırmızı renk var, sadece o model Türkiye’de satılmıyor.

Huawei P30 Pro’nun alt kenarına baktığımızda USB-C portu, mikrofon, hoparlör ve nano SIM kar tepsisini görüyoruz. Telefonun çift hat desteği mevcut. Bununla beraber Huawei’nin kendi standardı olan NM hafıza kartı da destekleniyor. İkinci hattan fedakârlık ederek, Huawei’nin İstanbul ve İzmir’de oluşturulan edinim mağazalarında rastladığımız bu kartlardan satın alarak depolama kapasitesini artırabilirsiniz.

Günümüzün bir çok amiral gemisi telefonunda stereo hoparlör artık bir standart hâlini aldı. Durum böyleyken P30 Pro’nun bir tek tek bir hoparlörle geldiğini görmek birazcık hayal kırıklığı yaratıyor. Her neyse ki, alt kenarda yer edinen hoparlör oldukça yüksek şiddette ve kaliteli bir ses çıkışı sunuyor. Bununla beraber bas ve tiz seviyesi dengeli, dolgunluk da mevcut. Netice olarak video izlerken yada arkadaşlarınızla müzik dinlemek istediğinizde, harici hoparlöre gerekseme bıraktırmadan sesin tadını çıkarmanızı sağlar. 3.5mm kulaklık jakı yok. Kutudan, daha ilkin Mate 20 Pro ve P20 Pro ile beraber sunulduğunu gördüğümüz USB-C kulaklıklar çıkıyor. Bu kulaklıklar kaliteli ve ses çıkışı da memnun edici seviyede. Başka bir kulaklık ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz.

Huawei P30 Pro İncelemesi 3

Üst kenarda ikinci mikrofon yer ediniyor. Ek olarak Huawei, kızıl ötesi portuna olan inancını bu telefonda da sürdürüyor. Telefonda yüklenmiş olarak gelen ve Araçlar klasörü altındaki Akıllı Kumanda uygulaması yardımıyla P30 Pro’yu evinizdeki TV, ev beyazperde sistemi, klima şeklinde cihazları denetlemek için kullanabilirsiniz. Sağ kenarda ses ve güç tuşları, birazcık yukarı konumlandırılmış şekilde sıralanıyor. Bu tarz şeyleri tuşlar oldukça derin değil, gene de basmada oldukça fazla sorun yok. Sadece ses tuşu birazcık daha uzun tutulsa daha iyi olabilirmiş.

Huawei telefonun kutusuna bir silikon kılıf da ekliyor. Bu saydam kılıf yardımıyla telefonun şıklığından taviz vermeden ve rengini kapatmadan korumak mümkün oluyor. Silikon kılıf telefona tam oturuyor. Öte taraftan telefonun daha rahat kullanılmasına katkıda bulunuyor. İnce profili ve kenarlara doğru kavis meydana getiren yapısı yardımıyla P30 Pro’yu kılıfsız da tutmak ve kullanmak oldukça büyük dert değil. Sadece kılıf, birazcık daha sürtünmeyi işin içine katarak kullanımı kolaylaştırıyor.

Donanım ve Performans

Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, Huawei P30 Pro’da 6.47 inç ekran bulunuyor. OLED teknolojisine haiz olan bu ekran 1080 x 2340 px çözünürlüğe, 398 ppi px yoğunluğuna ve 19.5:9 görüntü oranına haiz.

P30 Pro’nun OLED ekranının parlaklığı epey yüksek seviyede. Bu da dışarıda daha rahat bir kullanım imkanı sağlıyor. Her ne kadar çözünürlük Mate 20 Pro yada Galaxy S10+ şeklinde amiral gemisi cihazların ekranlarındaki değerden düşük olsa da, oldukça yakından detaylı bir halde bakmadıktan sonrasında aradaki farkı anlamanız mümkün değil. Aslına bakarsan bir çok ultra yüksek çözünürlüğünde olan ekrana haiz telefonda bile ekran çözünürlüğü başlangıçta Full HD yada türevi olacak şekilde ayarlanıyor. Yazılar ve grafikler oldukça keskin ve net şekilde görünüyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 4

Ekranın siyah renk derinliği de fazla. Bu durum renk doğruluğunu daha da artırıyor. Renkler epey canlı görünüyor. Netice olarak P30 Pro ile çektiğiniz fotoğraflara direkt cihazdan bakmış olduğunuzda bile yeteri kadar etkilenmeniz mümkün olacaktır. Ek olarak ekranın görüş açılarının epey yüksek bulunduğunu, epey kenardan bakmış olduğunuzda bile ekranda renklerin fazla değişikli göstermediğini görüyoruz.

Üst kısımdaki damla çentik, oldukça azca bir alan kapladığı için video izlerken yada fotoğraflara bakarken oldukça fazla sorun çıkarmıyor. Gene de, Netflix şeklinde uygulamalarda bu damla çentiğe bulaşılmadığını, çentiğin bitiş çizgisinin görüntü alanının da başlangıcı olarak tutulduğunu görüyoruz. Çentik minik olsa da, Huawei bunu gizleme imkanını kullanıcılara sunuyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 5

Huawei P30 Pro’da Kirin 980 yonga set bulunuyor. Sekiz çekirdekli yonga set Mali-G76 MP10 grafik işlemci birimini de barındırıyor. Telefonun 6 yada 8 GB RAM’li versiyonları, 128, 256 ve 512 GB depolama kapasitesi seçenekleri bulunuyor. Bizim elimizdeki modelde ise 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama kapasitesi mevcut. Huawei’nin hususi NM hafıza kartları yardımıyla depolama kapasitesini daha da çoğaltmak mümkün. Yaygın microSD kartlarını bu telefonda kullanamazsınız.

Huawei P30 Pro, bir amiral gemisi akıllı telefondan beklediğimiz akıcılığı ve performansı sunuyor. EMUI 9.1 kullanıcı arayüzünde gezinti muntazam ve pürüzsüz. Uygulamalar yada oyunlar süratli şekilde açılıyor. 8 GB RAM, çoklu vazife performansının oldukça iyi bir grafik çizmesine destek oluyor. Mesela, Teknoblog’un Instagram hesabında Teknoblog.com haberlerini hikâye olarak paylaşma işlemini P30 Pro’da rahatça yapabiliyoruz. Chrome ve Instagram içinde gidiş gelişlerde sayfanın yada içeriğin yenilenmesi şeklinde bir sıkıntıyı yaşamıyoruz. Oyun mevzusunda da Huawei P30 Pro, bir amiral gemisi akıllı telefondan beklenen performansı gösteriyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 6

Benchmark testleri de Huawei P30 Pro’nun pratikte gösterdiği performansı destekliyor. Sadece burada dikkat çekmemiz ihtiyaç duyulan bir nokta var. Eğer Huawei P30 Pro’da benchmark uygulamasını herhangi bir ayar değiştirmeden çalıştıracak olursanız, kontrol neticeleri beklediğinizden düşük çıkabilir. Keza, AnTuTu’da gerçekleştirdiğimiz ilk testte 204 bin seviyesinde bir puan elde ettik. Pil ayarları içinde yer edinen Performans modu ayarını etkinleştirdikten sonrasında ise testi tekrarladığımızda, telefonun AnTuTu’da 315 bin puan seviyesinde ulaştığını ve beklediğimiz neticelerini verdiğini gördük. Aynı mod açıkken GeekBench 4 testlerini gerçekleştirdiğimizde de beklediğimiz neticeleri aldık. Uzun lâfın kısası, eğer oyun oynayacak yada işlemci gücü gerektiren işler yapacaksanız, Pil ayarları içinde yer edinen Performans modunu etkinleştirmenizi tavsiye ederiz.

Pil tarafında da Huawei P30 Pro’nun kuzeni Mate 20 Pro ile aynı performansı sergilediğini görüyoruz. Bu akıllı telefonda da 4200 mAh kapasiteli pil mevcut. Kutudan çıkan 40W’lık Huawei SuperCharge süratli şarj adaptörü ve USB-C kablosu yardımıyla telefonu oldukça süratli şekilde şarj etmek mümkün. Yaptığımız testlerde otuz dakika içinde 0’dan yüzde 65’e varılan doluluğa ulaşıldığını gördük. Bu da bir günün üstünde süre süresince kafi gelecek bir güç anlamına geliyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 7

Kablosuz şarj desteği de mevcut. Üstelik 15W ile Huawei, süratli kablosuz şarj imkanı da sunuyor. Bu aşamada 20W kablosuz şarj desteği sunan Xiaomi Mi 9’un peşinde kalsa da, 15W ile gerçekleştirilecek süratli şarj da kullananların yaşamını rahatlığın yanı sıra süre bakımından da etkileyecek bir gelişme sayılır. Doğal ki, bu özellikten yararlanmak için 15W destekli bir kablosuz şarj aksesuarına ihtiyacınız olacaktır.

Huawei Mate 20 Pro ile tanıdığımız kablosuz ters şarj özelliği P30 Pro’da da mevcut. Bu özellik yardımıyla Qi kablosuz şarj protokolünü destekleyen akıllı telefonları yada öteki takıları şarj edebilirsiniz. Şarj hızı yavaş olsa da, bir powerbank aksesuarının yada uygun kablonun elde olmadığı zamanlarda P30 Pro dışındaki takıları yada cihazları şarj etmek için akıllı telefonu kullanabilmek güzel oluyor.

4200 mAh şeklinde yüksek kapasiteli pilin sunmuş olduğu performansa gelecek olursak, düzgüsel yoğunluklu bir kullanımda bir günü rahatça aşan, hatta ikinci günü bile çıkarabilecek bir pil ömrü sunuluyor. Video seyretme, oyun oynama şeklinde işler, doğal ki emek verme süresini aşağı sürecektir, sadece oldukça yoğun kullanımda bile bu telefonun bir iş gününü rahatça çıkaracağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yazılım

Huawei’nin en yeni amiral gemisi, en güncel mobil işletim sistemiyle, Android 9.0 Pie ile yüklenmiş olarak geliyor. Bunun da üstünde EMUI 9.1 kullanıcı arayüzü bulunuyor. EMUI 9.1 ile beraber ilk kez Mate 20 Pro’da gördüğümüz EMUI 9’a gore görsel açıdan fazla değişim yok. Sadece Huawei Share OneHop adında olan, en yeni MateBook X Pro ile kolay içerik ve informasyon paylaşımı elde eden özellik bu kullanıcı arayüzüyle beraber geliyor. Bunun haricinde Google Asistan’ın güç butonuna basılı tutulduğunda derhal açılması, Huawei Vlog adında olan, Galeri uygulaması içinden erişilebilen otomatik videoları düzenleme özelliği ve GPU Turbo 3.0 şeklinde başlıca özellikler de EMUI 9.1 ile geliyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 8

Öte taraftan Google’ın AR Core artırılmış gerçeklik platformu da EMUI 9.1 ile beraber Huawei P30 Pro tarafınca destekleniyor. Telefonda Huawei AR Measure adında olan bir ölçüm uygulamasının da bulunmuş olduğu belirtiliyor. Sadece elimizdeki kontrol ürününde şu an için bu uygulama bulunmuyor. Ne var ki, tıpkı Mate 20 Pro’daki 3D Live Maker uygulaması şeklinde, AR Measure’ın da vakit içinde geleceğini tahmin ediyoruz.

2019 model amiral gemisi akıllı telefondan beklediğiniz yazılım tabanlı özellikler Huawei P30 Pro’da mevcut durumda. Huawei2nin uygulama çekmecesi barındırmayan varsayılan kullanıcı arayüzüne alıştık, her ne kadar beğenmeyen oldukça olsa da, bizlere gore kullanışlılığı yüksek. Eğer isterseniz, Android’in klasik, uygulama çekmeceli görünümüne dönebilirsiniz. Öte taraftan telefonunun ekranındaki görünümü farklılaştırmak isteyenler için birçok değişik tema seçeneği de mevcut.

Google’ın Gmail, Haritalar, YouTube şeklinde uygulamaları yüklenmiş olarak gelirken, Araçlar klasörü altında da Pusula, Kayıt Aleti, Hesap Makinesi şeklinde yararlı araçlar var. Ek olarak telefonun tepesinde yer edinen kızıl ötesi port ve Akıllı Kumanda uygulaması yardımıyla Huawei P30 Pro’yu bir uzaktan kumandaya dönüştürmek mümkün oluyor. Ayrıca ilginçtir ki Huawei, P30 Pro ile beraber kendi İnternet tarayıcısını da ilk kez akıllı telefonuna eklemiş. Tarayıcı uygulamasını uygulamalar içinde görebilirsiniz. Chrome ile içinde edinim açısından büyük bir fark yok, sadece menü seçenekleri bakımından Chrome birazcık daha varlıklı görünüyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 9

Huawei P30 Pro’da da tıpkı Mate 20 Pro’da olduğu şeklinde ekrana yerleşik parmak izi okuyucusu bulunuyor. Sadece parmak izi okuyucusu öteki telefondakine gore birazcık daha aşağı tarafa taşınmış. Böylelikle insanların uzun vakit kullanıp alıştıkları ekran altı fizyolojik parmak izi okuyucularınınkine daha yakın bir edinim sunuluyor. Parmak izi okuyucusunun yeni yeri oldukça yadırgatmazken, kullanımı da rahat ve süratli. Ekran kapalıyken, ekranda beliren parmak izi şekline dokunarak ekran kilidini hızlıca açabilirsiniz.

Öte taraftan yüz tanıma özelliği de mevcut. Sadece Mate 20 Pro’daki şeklinde üç boyutlu yüz tanıma sistemi yok. Bu da yüz tanıma hususi durumunun güvenlik seviyesinin Mate 20 Pro’dakine gore daha düşük olduğu, daha kolay aldatılabileceği anlamına geliyor. Gene de, rahatlık açısından yüz tanıma oldukça kullanışlı. Süratli şekilde çalışıyor ve kilit ekranını derhal geçmeyi sağlıyor.

Kamera

P serisi adını “fotoğrafçılık” kelimesinden alıyor. Her yeni P serisi üyesi kamera tarafında mühim ilerlemelerle geliyor. Huawei P30 serisi için de bu durum geçerli. Huawei P30 Pro ise, bu seri içinde en gelişmiş kamera özellikleriyle öne çıkıyor. Arkada 40 megapiksel, f/1.6 diyafram, OIS standart; 20 megapiksel, f/2.2, ultra geniş açılı ve 8 megapiksel, f/3.4, 5x optik zum, OIS telefoto ve uçuş süresi olmak suretiyle dört kamera bulunuyor. Leica teknolojisi son yıllarda gördüğümüz her Huawei akıllı telefonu şeklinde Huawei P30 serisini de güçlendiriyor. Önde de 32 megapiksel çözünürlüğünde olan bir selfie kamerası yer ediniyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 10

Huawei P30 Pro’da gördüğümüz Kamera uygulaması daha ilkin gördüğümüz P serisi telefonlardakiyle aynı arayüze haiz. AI modu, bu telefonda birazcık daha ön plana çıkarılmış. Bu mod yardımıyla renk canlılığı ve doygunluğu artırılmış, toplumsal medyada beğeni yaratacak fotoğrafları yakalamanız mümkün. Ekranın bir tarafında çekim modları metin açıklamalarıyla sıralanmış. Diğer yanda da AI modunun da aralarında bulunmuş olduğu süratli ayarlar yer ediniyor. Çekim modları içinde Öteki kısmı, birçok değişik çekim modunu barındırıyor. Doğal ki, bir çok şahıs Fotoğraf ve Video modları içinde gidip gelecektir. Pro modu da mevcut ve DSLR’larda gördüğümüz ayarların çoğunu görüyoruz. Üstelik Pro modda çekilen fotoğraflarda RAW formatında kayıt imkanı da bulunuyor.

Suni zekâ desteği Huawei P30 Pro’nun da kamera sisteminin en mühim silahlarından, sadece en kuvvetli yanı bu değil. Periskop yapılı telefoto lensi yardımıyla 5 kat optik yakınlaştırma, 10 kat hibrit yakınlaştırma ve dijitalle beraber toplam 50 kat yakınlaştırma yapılabiliyor. Arka tarafa bakmış olduğunuzda, üçlü kamera grubu içinde en altta yer edinen kameranın ötekilerden değişik göründüğünü, kare çerçeveli bulunduğunu görmüş olacaksınız. İşte bu kamera, periskop yapılı telefoto kamera. Huawei, yüksek optik yakınlaştırma değerine ulaşmak amacıyla lensleri telefonun yatay ekseninde sıralamış. Periskop yardımıyla de ışığın 90 aşama kırılması ve bu lenslere düşürülmesi sağlanıyor.

Anlayacağınız, Huawei P30 Pro, geniş yakınlaştırma kabiliyetlerine haiz ve böylelikle DSLR ile boy ölçüşebilecek seviyede yakınlaştırılmış fotoğraflar çekebiliyor. Telefoto lenste de optik görüntü sabitlemenin bulunması, yakınlaştırılmış çekimlerde bulanıklığı azaltıyor. Huawei P30 Pro ile gerçekleştirdiğimiz çekimlerde yakınlaştırmanın etkisi altına alan bulunduğunu gördük. Uzaktaki nesneleri büyük bir netlik ve keskinlikle göstermek, detaylı bir halde yakalamak mümkün oluyor. Geniş açı kabiliyetleri bakımından da P30 Pro’nun tatminkar bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan Mate 20 Pro’nun çizgisi sürdürülüyor.

P30 Pro’nun yakınlaştırma kabiliyetleri haricinde usta olduğu bir başka alan da düşük ışıkta çekim. Telefonun kamera sistemi kırmızı, yeşil ve mavi renkleri algılayan RGB sensör yerine kırmızı, sarı, sarı ve mavi renkleri algılayan RYYB sensörü, ya da Huawei’nin deyimiyle SuperSpectrum sensörü barındırıyor. Buna Kirin 980’in görüntü işlem birimi ve firmanın kendi geliştirdiği algoritma da eşlik edince, aslen bir tek düşük ışıkta değil, gece ve gündüz çekimlerinde de daha aydınlık, net ve detaylı çekimler yapmak mümkün oluyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 11

400 bin seviyesini aşabilen ISO değeriyle neredeyse kapkaranlık ortamlarda sanki ortam aydınlıkmış şeklinde fotoğrafları P30 Pro ile çekebilirsiniz. Üstelik bu fotoğraflarda bulanıklık ve gürültü etkisi altına alan şekilde azca. Düşük ışıkta meydana getirilen çekimlerde de gürültü tesiri epey düşük. Üstelik bu çekimleri tripod şeklinde, herhangi bir sabitleyici araca gerek kalmadan çekmek de oldukça coşku verici. Makro çekimlerde de Huawei P30 Pro epey başarı göstermiş. Süper Makro çekim modu Mate 20 Pro’da olduğu şeklinde P30 Pro’da da mevcut. Bu sayede nesneye 2.5 santimetreye kadar yaklaşarak oldukça detaylı ve net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Huawei P30 Pro İncelemesi 12

Derinlik idrak etme işini üstüne alan ToF, doğrusu uçuş süresi kamerası yardımıyla derinlik bilgisinin algılanması daha iyi şekilde yapılıyor. Çektiğimiz portre fotoğraflarda ön plandaki süje ile arka planın daha iyi şekilde ayrıldığını görüyoruz. Önde yer edinen 32 megapiksel selfie kamerası da net ve detaylı fotoğraflar çekmeye izin veriyor. Portre modu da iyi şekilde işliyor.

Netice olarak Huawei P30 Pro, bir DSLR ile boy ölçüşebilecek kabiliyetleri cebinize sığdırıyor ve hususi günlerde başka bir cihaza gerekseme bıraktırmadan en unutulmaz kareleri yakalamaya olanak sağlıyor.

Huawei P30 Pro İncelemesi 13

Önde yer edinen 32 megapiksel selfie kamerası da her koşulda detaylı ve net selfie fotoğraflar çekmeye olanak sağlıyor. Ön kamerayla da arka planı bulanıklaştırılmış selfie fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu sefer yazılımdan ve suni zekâdan yararlanılıyor. Sonuçlar da asla kötü sayılmaz.

Video tarafına baktığımızda Huawei’nin P30 Pro ile ilerlemeler kaydettiğini görüyoruz. Telefonla 4K video çekimi yapabilirsiniz. Saniyede 60 kare hıza kadar çekim imkanı mevcut. Çekim esnasında geniş, standart ve yakınlaştırma şeklinde değişik açılar içinde geçiş yapabilirsiniz. Huawei’nin P30 Pro lansmanında sözünü etmiş olduğu, Dual View, ya da İkili Görüntü adında olan özellik şu an için yok. Hemen sonra bir yazılım güncellemesiyle gelmesini bekliyoruz. O özellik vardığında ultra geniş açılı ve telefoto lensleri bir arada kullanarak değişik çekimler gerçekleştirmek mümkün olacak. Netice olarak Huawei P30 Pro ile çekilen videolar kaliteli, durağanlık iyi, doğrusu optik görüntü sabitleme hem standart açıda hem de yakınlaştırma yapıldığında iyi şekilde yapılıyor. Ses kaydı da kaliteli şekilde gerçekleştiriliyor.

Netice

Huawei’nin Mate ve P serisi akıllı telefonlarına baktığımızda; Mate’in işlemci, ekran ve üretkenlik şeklinde özellikler tarafında öncülük ettiğini, kamera tarafında ise bu işin P serisine bırakıldığını görüyoruz. Huawei P30 Pro da bu kuralı devam ettiren bir telefon. Dört arka kamerasıyla Huawei P30 Pro hakkaten etkisi altına alan işler çıkarıyor. Düşük ışıkta fotoğraf çekiminin giderek daha mühim hâle geldiği bir ortamda Huawei, bu işi P30 Pro ile oldukça daha ileri seviyeye götürüyor. Öte taraftan yakınlaştırma kabiliyetleri de geliştirilmiş. Böylelikle kullananların DSLR şeklinde daha gelişmiş makinelere olan ihtiyacını birazcık daha azaltıyor. Eğer düzgüsel bir kullanıcıysanız, P30 Pro’ya haiz olduğunuzda yetenekli bir fotoğraf makinesine de haiz olacaksınız ve günlük hayatta fotoğraf yada video çekimi başka bir cihaza gerekseme duymayacaksınız. Öte taraftan fotoğrafçılıkla ustalaşmış olarak ilgilenen, sadece ağır kamerasını her yere taşımak istemeyip gittiği her yerde ilgi çekici kareleri yakalamak isteyenler için de P30 Pro ihtiyaçlara oldukça iyi şekilde yanıt verecektir.

Huawei P30 Pro İncelemesi 14Kamerasının haricinde Huawei P30 Pro, bir amiral gemisi telefondan beklenen performansı sunuyor. Kirin 980 işlemcinin çıkışının üstünden birkaç ay geçti, Snapdragon 855 şu sıralar daha revaçta. Sadece P30 Pro, oldukça akıcı, muntazam ve bizi memnun bırakan bir performans sunuyor. Ekrana yerleşik parmak izi okuyucusu iyi şekilde çalışıyor, yüz tanıma da süratli. Ekranı da bir amiral gemisi telefona yakışır görsel edinim sunuyor. Tek hoparlörün var oluşu kafalarda sual işareti yaratabilir. Sadece ses çıkışını tatminkar bulduğumuzu söyleyebiliriz. Pil performansı da P30 Pro sahiplerini memnun edecektir. Android 9 Pie ile gelmesi de mühim artılardan bir tanesi. Kısacası, P30 Pro fotoğrafçılığın yanı sıra üretkenlik tarafında da sahiplerinin gereksinimlerini rahatça karşılayabilecek bir telefon. Multimedya mevzusunda da öteki rakiplerinin oldukça peşinde kalmadığını söyleyebiliriz.

huawei p30 proHuawei P30 Pro
Huawei Online Mağaza’dan satın alın
AK200TLOFF kodunu kullanarak 200 TL indirim kazanın
Son geçerlilik zamanı: 30 Nisan, 3000 TL ve üstü alışverişlerde geçerli

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üstünden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/huawei-p30-pro-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *