Hastaneye yapılan siber saldırı can aldı!

 Hastaneye yapılan siber saldırı can aldı!


🕔

 
 
 

Almanya’da Düsseldorf Üniversite Kliniği’nin sunucularına bilgisayar korsanlarının gerçekleştirdiği siber saldırı sonucu sağlık hizmetlerinin aksaması üzerine bir hasta yaşamını yitirdi.

Almanya’nın Şimal Ren-Vestfalya eyaletinin Hakkaniyet Bakanı Peter Biesenbach yapmış olduğu açıklamada, Düsseldorf Üniversite Kliniği’ndeki bir hastanın hastaneye meydana getirilen siber saldırı sonucu yaşamını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Biesenbach, hastanın kliniğin sunucularına meydana getirilen saldırının peşinden verilere erişilememesi sebebiyle sağlık hizmetlerinin aksaması sonucu başka bir hastaneye taşındığını ve orada yaşamını yitirdiğini deklare etti. Saldırının şantaj amaçlı gerçekleştirildiği aktarıldı.

POLİS SALDIRGANLARI İKNA ETTİ

Kliniğin sunucularının 10 Eylül Perşembe günü yöresel saatle 03.00 sularında bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramış olduğu açıklandı. Eyaletin Bilim Bakanı Isabel Pfeiffer-Poensgen, saldırganların polisle temasa geçtikten sonrasında şantajdan vazgeçtiklerini beyan etti.

Hastane sözcüsü ise saldırıdan sonraki günlerde sistemin bir süre hizmet veremediğini duyurdu. Sözcü normalde bir günde meydana getirilen ameliyat sayısının 70’ten 10’a düştüğünü aktardı ve saldırı yüzünden ambulansların günlerdir hasta getiremediklerini beyan etti.

EYALET HÜKÜMETİ DAHA FAZLA KAYNAK TALEP EDİYOR

Şimal Ren-Vestfalya eyalet hükümeti, gelecekte bilgisayar sistemlerinin güvenliği için daha oldukca kaynak talep ediyor. Pfeiffer-Poensgen, eyaletin 900 milyon euro tutarında fon almasını beklendiğini ve bunun 630 milyonunun federal fonlardan alınacağını söylemiş oldu. Pfeiffer-Poensgen, fonların minimum yüzde 15’inin siber güvenlikte kullanılması gerektiğine vurgu yapmış oldu.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/hastaneye-yapilan-siber-saldiri-can-aldi/1519652

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *