Google’sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

 Google’sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

ABD ile Çin arasındaki tecim geriliminin etkilediği markaların başlangıcında Huawei geliyor. ABD hükümetinin yöresel şirketlere Çin merkezli firmalarla emek harcama yasağı getirmesiyle beraber teknoloji dünyasında  önemli bir gelişme yaşandı: Google, Huawei telefonlarında kendi servislerinin kullanılmasını yasakladı. Her ne kadar bu yasak yalnız Huawei Mate 30 Pro cep telefonu modelini etkilese ve ondan sonrasında çıkan telefonlarda bile Google servisleri bulunsa da gene önemli bir tesiri oldu. Huawei’nin P40 cep telefonu ailesinin tamamında ise Google servisleri bulunmuyor. Biz bu cep telefonlarını geçtiğimiz günlerde denetim ettik ve gene bu sayfalarda sizlerle buluşturduk. 

Google’sız Android: Huawei P40 Pro kullandık!

Bu videomuzda ise Huawei P40 Pro ile ilgili yaşadığım deneyimi sizlere aktaracağım. Averaj 2 senedir kullandığım Huawei Mate 20 Pro cep telefonundan P40 Pro’ya taşınma işleminde Phone Clone adlı uygulamayı kullandım. Phone Clone, mevcut telefonunuzdaki tüm uygulamaları, yedekleri ve aklınıza gelebilecek her şeyi birebir P40 Pro‘ya taşıyabiliyor. Hatta Google servisleri olmadan çalışmayan uygulamaları bile taşıyorsunuz (fakat gene de çalışmıyor o ayrı). 

Huawei Mobil Servisler olarak malum ve kısa adı HMS olan birden fazla bileşenden oluşan Huawei ekosistemi bana bu taşınmada ve sonrasında destek oldu. Huawei AppGallery adlı uygulama mağazasında yerli ve global binlerce yazılım bulunuyor. Temel uygulamalara baktığımızda bunların AppGallery’de bulunduğunu söyleyebilirim. Örnek olarak N11, HepsiBurada, Sahibinden, Getir şeklinde uygulamaları bulabiliyorsunuz. Güvence ve Akbank hariç birçok bankanın uygulaması da gene bu mağazada yer ediniyor. Ek olarak eDevlet Kapısı şeklinde uygulamalar da gene AppGallery ekosisteminde yer edinen belli başlı malum uygulamalar. 

Söylediğim şeklinde mesela Güvence Bankası uygulamasını eski telefonumdan P40 Pro‘ya taşımayı başardım ve oldukça güzel çalışıyor. Yalnız bu uygulama yalnız Google PlayStore üstünde yer almış olduğundan güncelleme alamıyorsunuz. Fakat Huwaei Türkiye‘nin bu durumu değişim yapmak ve uygulamayı mağazaya getirmek için çalıştığını biliyorum. 

Öte taraftan WhatsApp, Twitter ve Feysbuk şeklinde uygulamalar AppGallery‘de yer almıyor. Muhtemelen de yer almayacak (ABD merkezli oldukları için). Fakat hepsini uygulamaların kendi sitesinden indirebiliyorsunuz. 

Ek olarak AppGallery‘de bir uygulama için talep de oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede Türkiye’deki ekibe uygulama önerisinde de bulunmuş oluyorsunuz. 

Bunlara ek olarak MoreApps adlı üçüncü parti bir uygulama da size hangi uygulamaların nerede bulabileceğinizi söylüyor. APKPure ve benzeri alternatif uygulama mağazaları da değişik uygulamalar için size yarar sağlıyor. 

Gene de eğer yalnız Google Play Store‘de yer edinen bir uygulama kullanıyor ve bu uygulama da Google Servislerine (Bildirim ya da konum şeklinde) gereksinim duyuyorsa ve bu uygulama AppGallery‘de yoksa mesele yaşamanız ihtimaller içinde. Bilhassa bazı hususi uygulamaların kullanıldığı hususi şirket ya da kamuda bu şekil bir durumla karşılaşmanız mümkün. 

YouTube şeklinde platformları tarayıcı üstünden kullanabiliyorsunuz. Bu şekil bir alternatifinizin de bulunduğunu belirteyim. 

Huawei P40 Pro ve AppGallery ikilisinin sunmuş olduğu deneyimi anlattığımız videomuzu aşağıda seyredebilirsiniz:

Mevzuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi dikkatsizlik etmeyin. Desteğiniz bizim için önemli ve bu şekil destek sunar  size daha oldukça içerik üretmek için bizlere motivasyon oluyor.  

Öte taraftan Huawei AppGallery uygulamasını Huawei marka olsun olmasın her türlü Android işletim sistemli cep telefonuna yükleyip hangi uygulamaların bulunup bulunmadığını siz kıymetli ziyaretçilerimizin de görebileceğinizi belirtmek isterim. Ekosistemin ne kadar zengin bulunduğunu görmek isterseniz bu yöntemle detaylara siz de bakabilirsiniz. 

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/teknoloji-tv/googlesiz-android-huawei-p40-pro-kullandik-5eea0a6799d8e3099832cff0

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *