Google’ın sırlarını çalan mühendise 18 ay hapis

 Google’ın sırlarını çalan mühendise 18 ay hapis


🕔

 
 
 

ABD teknoloji dünyasının son yıllarda görmüş olduğu en önemli hukuk savaşlarından önde gelen Google-Anthony Levandowski davası sonuçlandı. Levandowski’yi suçlu bulunarak 18 ay hapis ve 95 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Silikon Vadisi’nde son yılların en dikkat çeken davalarından biri sonuçlandı. Otonom sürüş mühendisi Anthony Levandowski, Google’ın ticari gizemini çalmaktan suçlu bulunmuş oldu ve 18 ay hapis ve 95 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Business Insider’da yer edinen habere gore Levandowski, daha ilkin yapmış olduğu açıklamada masum bulunduğunu ve sonuna kadar savaşım edeceğini söylemişti. Bir tek mart ayındaki davada mahkeme Google’ı haklı buldu ve 40 yaşındaki mühendisin 179 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Levandowski bunun üzerine batkı ettiğini deklare etti.

SALGIN NEDENİYLE HAPSE SONRA GİRECEK

Son görülen duruşmada hakim William Alsup, 33 suçlamadan birini kabul eden Anthony Levandowski’ye 18 ay hapis cezası verdi. Avukatlar, Levandowski’nin son yıllarda iki kez zatürre geçirdiğini ve bu yüzden ev hapsine alınmasını istedi. Bir tek hakim Alsup bunu geri çevirdi. Levandowski, corona virüsü salgını sebebiyle federal cezaevine derhal girmeyecek.

’50 YILLIK KARİYERİMDE GÖRDÜĞÜM EN BÜYÜK DAVA’

75 yaşındaki hakim William Alsup, kararını açıklarken yapmış olduğu konuşmada, “Bay Levandowski büyük problemleri çözebilir. Buna saygı duyuyorum. Bunu bilmenizi isterim. Bir tek bu küçük bir kabahat değil. Bu, averaj 50 senelik mesleki kariyerimde gördüğüm en büyük ticari sır davası. Buna ceza vermemek, gelecekte benzer kabahat işlemeyi düşünenlere yeşil ışık yakmak olur. Bu şekilde bir şeye kalkışmak isteyenlerin ‘Sonum federal cezaevine girmek olacak’ diye düşünmelerini isterim” dedi. Alsup ek olarak Levandowski’nin hapis cezasını çektikten sonrasında minimum 200 kişilik bir gruba ‘Niçin federal cezaevine girdim’ temalı bir konuşma yapmasına hükmetti.

KURDUĞU ŞİRKETİ UBER 680 MİLYON DOLARA ALDI

Anthony Levandowski, 2007’de Google’da çalışmaya başladı. Otonom araçlar üstünde çalışan Levandowski, firmanın bu mevzuya yeterince önem vermemesinden ve süratli hareket etmemesinden şikayetçiydi. Levandowski bu yüzden ayrılıp, otonom araçlar üzerine kendisi bir şirket kurdu. Lidar teknolojisini otomobillere başarıyla entegre etti. Google’ın patronu Larry Page, bu şirketi 20 milyon dolara satın alarak Levandowski’ye desteğini gösterdi. Bir tek işler gene onun istediği kadar süratli ilerlemedi. Levandowski, 2016’da kendi ekibini de yanına alıp Waymo’dan (Google’ın otonom sürüş şirketi) ayrıldı ve otonom tırlar üzerine bir şirket kurdu. Yalnız altı ay sonrasında Uber, 680 milyon dolara bu şirketi satın aldı.

YANLIŞLIKLA ATILAN MAİL HER ŞEYİ ORTAYA ÇIKARTTI

İşler, bir Uber çalışanının teknik çizimler içeren bir dosyayı yanlışlıkla bir Google çalışanına göndermesiyle karıştı. Google’dakiler, çizimlerin kendilerininkinin aynısı bulunduğunu fark etti. Derhal Levandowski’nin bilgisayarı araştırma altına alındı ve mühendisin ayrılmadan ilkin şirketten 14 bin dosyayı kişisel dizüstü bilgisayarına aktardığı tespit edildi. Üstelik Levandowski’nin bir de Google’da ‘hard disk kopyalama kayıtlarını ne şekilde yok ederim’ diye arama yapmış olduğu belirlendi. Bunun üzerine Google, Uber’e dava açtı. Uber CEO’su Travis Kalanick, mahkemede ifade vermeyi reddeden Levandowski’yi kovdu. Ondan sonrasında Uber, Google ile antak kalma yoluna giderek 245 milyon dolar ödedi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/googlein-sirlarini-calan-muhendise-18-ay-hapis/1510089

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *