Feysbuk Home İncelemesi

Toplumsal medyayı 21. yüzyılın şu ana kadarki en büyük fenomenlerinden biri olarak tanımlamak pek yanlış olmaz. Hiçbir yaş grubunun kayıtsız kalamadığı toplumsal medyanın en popüler alanıysa asla kuşkusuz Feysbuk. Son 5 yılda dünyayı saran bir fenomen haline gelen site, toplumsal medyanın bu denli popüler bir olgu haline gelmesinde de itici güç işlevini üstlenmişti.

facebook-home-130413

Günümüzün bir öteki yükselen değeriyse mobil. Teknolojide yaşanmış olan ilerlemeye paralel olarak mobil cihazların büyük bir gelişim göstermesi bu cihazlara olan ilgiyi fazlasıyla artırdı. Bu ilgi toplumsal medya platformlarının mobile ayrı bir ehemmiyet göstermesine niçin oldu. Geçtiğimiz yıldan bu yana mobile değişik bir gözle bakan Feysbuk, Instagram’ı satın alarak bu yoldaki ilk ciddi adımını atmıştı. Toplumsal ağın kendi markasını kullanarak bir akıllı telefon piyasaya süreceği dedikoduları çoğunlukla konuşulsa da, Feysbuk değişik bir yol izledi ve Android için hususi bir kullanıcı arayüzü hazırladı. Geçtiğimiz hafta tanıtılan Home’un Google Play üstünden dağıtımına dün başlandı. İlk etapta bir tek ABD’li kullanıcılar Feysbuk Home’u Google Play üstünden indirebiliyor, sadece öteki ülkelerdeki kullanıcılar da özel APK bağlantıları sayesinde Feysbuk Home’u sıcağı sıcağına tecrübe etme fırsatı buluyor. Ikimiz de Teknoblog olarak bu fırsatı değerlendirdik ve Feysbuk Home’u sizler için inceledik.

facebook-home-1

Feysbuk Home’u şu an için bir tek HTC One, One X, One X+ ile Samsung Galaxy S III ve Galaxy Note II sahiplerinin kullanabileceğini derhal belirtmekte yarar var. Feysbuk Home ile tanıtılan özelliklerden önde gelen Söyleşi Balonları ise Messenger uygulamasına gelen güncellemeyle tüm Android cihazlarda kullanılabiliyor.

facebook-home-5

Feysbuk Home’un APK dosyasını kullanarak yüklenmesinin peşinden ekranda kullanıcıya hangi ana ekran uygulamasını kullanmak istediğini soran bir sual beliriyor. Bu probleminin Feysbuk Home olarak cevaplanmasıyla beraber Feysbuk’un hususi Android deneyimi etken hale geliyor. Bu tercihi devamlı tekrarlamak istemeyenlerin soruya yanıt verirken ”Her Vakit” seçeneğini işaretlemelerinde yarar var. Feysbuk Home’u bırakıp tekrardan varsayılan Android arayüzüne dönmek isteyen kullanıcılar ise Ayarlar menüsünde yer edinen Uygulama yöneticisi üstünden Feysbuk Home’un denetim paneline ulaşıp ”Varsayılanları Sil” seçeneğine dokunup tekrardan Android arayüzüne dönüş yapabilirler. Bu kadar uğraşmak istemeyen kullanıcılar kilit ekranında cihazda fiziki olarak bulunan ayarlar tuşuna basıp, çıkan menüden Home Ayarları’nı seçerek Feysbuk Home’u kapatabilirler.

facebook-home-5

Feysbuk Home’da kullanıcının karşısına çıkan ilk şey kilit ekranında dönen ”Kapak Akışı” ya da orijinal adıyla ”Cover Feed”. Kapak Akışı yardımıyla Android aygıt sahipleri Feysbuk arkadaşlarının neler yaptığını telefonlarına baktıkları anda görebilecekler. Akıllara ilk etapta bir tek fotoğrafların bu akışta gösterime başlayacağı benzer biçimde bir fikir geliyor. Sadece Feysbuk üstünden meydana getirilen tüm paylaşımlar bu akışta kendisine yer buluyor. Kapak Akışı’nda beliren gönderileri akış üstünden beğenmek ve gene akış üstünden bu gönderileri yorumlamak mümkün. Kapak Akışı yardımıyla kilit ekranı dostlar tarafınca dolduruluyor.

facebook-home-2

Bildirimler Feysbuk’un Home tanıtımı esnasında üstünde en fazlaca durduğu noktalardan birisiydi. Telefona gelen tüm bildirimleri kilit ekranında hareketli bir şekilde göstermeyi taahhüt eden Feysbuk, şimdilik bu sözü tam anlamıyla bir tek Feysbuk Home ile yüklü gelen HTC First’te yerine getiriyor. HTC First dışındaki Home yüklü cihazlarda bir tek Feysbuk’tan gelen bildirimler kilit ekranında gösteriliyor. Öteki bildirimlere ulaşmak için Android’in bildirim merkezine bir ziyarette bulunmak gerekiyor.

facebook-home-13

Feysbuk Home’un Messenger uygulamasına da taze bir nefes getirdiğini söylemek pek yanlış olmaz. Home ile beraber gösterilen Messenger güncellemesi yardımıyla tüm Android cihazlar Home’un en belirgin özelliklerinden önde gelen Söyleşi Balonları’ndan faydalanabiliyorlar. Söyleşi Balonları Feysbuk Home’un yüklü olmadığı cihazlarda öteki uygulamalar açıkken gelen Feysbuk mesajlarının ekranda belirmesini sağlıyor. Söyleşi Balonları Feysbuk Home’da ise bu görevlerini daha uzun soluklu bir şekilde yerine getirebiliyor. Kilit ekranında beliren bu balonlar ileti cevaplansa bile kullanıcı istediği müddetçe ekranda kalıyor. Kullanıcılar isterlerse bu balondaki ekrandaki yerini de değiştirebiliyor. Balonların ekranda yer işgal etmesini istemeyenlerse balonları ekranın alt kısmına doğru sürükleyerek onlardan kurtulabilirler.

facebook-home-8

Kilit ekranından çıkıp öteki uygulamalara iyi mi ulaşılacağı sorusu Home’u kullanmaya başlayınca akla gelen ilk sorulardan biri. Kilit ekranının alt kısmında bir yuvarlak içinde yer edinen profil fotoğrafını yukarı doğru sürükleyen kullanıcılar uygulama menüsüne erişebiliyor. Feysbuk kullanıcıları uygulama menüsü üstünden toplumsal platforma fotoğraf yükleme, durum güncellemesi ve yer bildirimi yapma benzer biçimde işlemleri de gerçekleştirebiliyorlar. Bu kısa yoldan durum güncelleme özelliği akıllara iOS 6’yı getiriyor. Bu menü üstünden geçici olarak Android’in mahalli arayüzüne geçiş yapmak da mümkün. Ana ekranda yer edinen profil fotoğrafı sola doğru sürüklendiği süre Messenger uygulaması açılırken, sağa doğru sürüklendiği süre kullanılan son uygulamaya tekrardan erişim sağlıyor.

facebook-home-3

Feysbuk Home’un toplumsal medya mesaisinin büyük kısmını Feysbuk’ta geçirenler tarafınca sevileceğini söylemek mümkün. Home’u etken duruma getiren Android kullanıcıları telefonlarındaki Feysbuk uygulamasını daha azca ziyaret edecek fakat buna karşın Feysbuk’ta daha katılımcı olacaklardır. Hemen hemen emekleme dönemine bile girmemiş Feysbuk Home’da bazı ciddi eksiklerin olduğu kati. Bilhassa ana ekranda görünen bildirimlerin şimdilik bir tek Feysbuk bildirimleriyle sınırı olan olması en büyük tamamlanmamış olarak göze çarpıyor.

facebook-home-12

Akıllı telefonundan tam randıman almak ve tüm özelliklerini kullanmak isteyen kullananların Feysbuk Home’u ergonomik bulmaması olası. Feysbuk Home arayüzünde widget’ların bulunmaması da eksi hanesindeki bir öteki problem. Feysbuk Home’da tüm kullanıcılar için yaşanması ihtimaller içinde bir problemse alışma evresinde Kapak Akışı’nda beliren gönderilerden bazılarını yanlışlıkla beğenmek. Zira burada görünen gönderileri beğenmek için bir tek ekrana iki kez dokunmak kafi. Feysbuk Home’un görsellik ve kullanışlılık olarak en güzel parçası ise Söyleşi Balonları. Öteki Android cihazlara da gelen bu balonlar ana vatanlarında fazlaca daha işlevseller. Feysbuk Home’un siteye bağlı olan kitleyi yakalamakta problem çekmeyeceği kati, sadece Feysbuk aktivitesi sınırı olan olan kitle üstündeki tesirinin nasıl biteceği halen bir sual işareti.

İlgili >> Facebook Home

Kaynak:https://www.teknoblog.com/facebook-home-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *