Eski Facebook çalışanının raporu ifşa oldu!

 Eski Facebook çalışanının raporu ifşa oldu!


🕔

 
 
 

Buzzfeed adlı haber sitesi, Feysbuk’tan atılan eski veri bilimcisi Sophia Zhang’ın kurum içi hazırladığı raporu ele geçirerek yayımladı

Toplumsal paylaşım platformu Feysbuk, küresel siyasal manipülasyonları önemsememek ve sahte hesaplara karşı yeterince önlem almamakla eleştirildi.

Buzzfeed adlı haber sitesi, Feysbuk’tan atılan eski veri bilimcisi Sophia Zhang’ın kurum içi hazırladığı raporu ele geçirerek yayımladı.

6 bin 600 kelimelik raporda Zhang’ın, Feysbuk’u, bir çok süre kolay sahte hesaplara odaklanırken yabancı devletlerin platformu siyasal amaçları için geniş seviyede kötüye kullanmalarını önleme mevzusunda ağır davranmakla ve yetersiz kalmakla suçlamış olduğu açıklandı.

Raporda, “Sivil dürüstlük alanında, Feysbuk’un kısa vadeli kararlarının büyük seviyede ‘halkla ilişkiler’ amaçlı alındığı herkesçe malum bir sırdır.” ifadeleri paylaşıldı.

Honduras, Azerbaycan, Hindistan şeklinde ülkelerde gerçekleşen yaygın siyasal manipülasyonların yeterince araştırılmadığı savunulan raporda, ABD, Brezilya ve İspanya’da da kapatılan milyonlarca sahte hesabın ifşa edilmediği yazıldı.

Raporda, Zhang’ın “Biliyorum, ellerimde kan var” şeklinde ifadesinin yer almış olduğu belirtilirken, Feysbuk’un ABD ve Batı Avrupa dışındaki ülkelerin siyasal kaderini etkileyebilecek kötü niyetli faaliyetlerin sorumluluğunu reddettiği değerlendirilmesi yapılmış oldu.

Feysbuk Dürüstlük Başkan Yardımcısı Guy Rosen da Twitter hesabından, Zhang’ın rapordaki iddialarını hafife alarak, “Biz küresel olarak en acil ve ziyanı dokunan tehditleri önceliyoruz, ‘sahte beğeniler’ bunlara dahil değil.” ifadelerini paylaştı.

Buzzfeed’in haberinde, Zhang’ın firmanın öncelikleri ve yaygın şekilde devam eden manipülasyonlar hakkında yönetimle devam eden anlaşmazlıklar sebebiyle eylül başlangıcında Feysbuk’tan kovulduğuna da dikkat çekildi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/eski-facebook-calisaninin-raporu-ifsa-oldu/1519202

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *