E-Devlet’e yeni hizmetler geliyor

 E-Devlet’e yeni hizmetler geliyor


🕔

 
 
 

E-devlet’e yeni hizmetleri geleceği duyuruldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, dijital hizmetin önemi ve gerekliliğinin yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını sürecinde daha da ön plana çıktığına dikkati çekti. Koç, bu kapsamda alınan tedbirlere yönelik oluşturulan yeni elektronik hizmetlerle vatandaşlara büyük kolaylık sağlandığını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç: “Kamu kurum ve kuruluşları, {{özel sektör}}, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birçok hizmetine tek bir noktadan erişim imkanı elde eden, her geçen gün içeriğini ve standardını geliştiren e-Devlet Kapısı, 50 milyon 20 bin 804 kullanıcıya ulaştı. Hizmete sunulmuş olduğu 9 Haziran’dan bu yana yoğun ilgi gören ‘Araçlarım’ hizmetinin, ikinci fazında tüzel kişilere ilişkin araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme şeklinde yeni birçok eklenti ile kapsamı daha da genişletilerek kullanıcılara sunulması planlanıyor”

e-Devlet Kapısı’nda 677 kurumun 5 bin 156 hizmetinin sunulduğunu aktaran Koç, “Kamu kurum ve kuruluşları, {{özel sektör}}, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birçok hizmetine tek bir noktadan erişim imkanı elde eden, her geçen gün hizmet içeriğini ve standardını geliştiren e-Devlet Kapısı, 13 Eylül itibarıyla 50 milyon 20 bin 804 kullanıcıya ulaştı.” diye konuştu.

Koç, Türkiye’de 16 yaş üstü vatandaşların yüzde 80’inin e-Devlet Kapısı’nı etken şekilde kullandığına ve birçok işlemini kolaylıkla yapabildiğine işaret etti.

EN FAZLA KULLANILAN HİZMETLER

Bugüne dek 111 milyon 892 bin 759 sorgulamayla Toplumsal Güvenlik Kurumunun 4A Hizmet Dökümü’nün en fazlaca kullanılan hizmet bulunduğunu dile getiren Koç, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının Pandemi Toplumsal Destek Ön Başvurusu hizmetinin 111 milyon 148 bin 326 ile ikinci sırada, Toplumsal Yardım Bilgileri hizmetinin de 85 milyon 519 bin 479 sorgulamayla üçüncü sırada yer aldığını söylemiş oldu.

Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bir tek e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlerin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara değil, bununla birlikte hizmet kapsamının genişletilmesi ve bütünleşik hizmetlerin dijital ortama aktarılmasına hız verildiğini belirterek, şöyleki devam etti:

TÜZEL KİŞİLERE AİT ARAÇ BİLGİSİ, HGS BAKİYE YÜKLEME, ARAÇ MUAYENE RANDEVUSU HİZMETLERİ

“Yoğun ilgi gören ve açılış zamanı olan 9 Haziran’dan bu yana 37 milyondan fazla kullanılan ilk bütünleşik hizmet ‘Araçlarım’ ile kullanıcılar; araçlarına ilişkin sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi, borç durumu şeklinde birçok bilgiyi görüntüleyip vergi ve trafik cezası ödeme işlemelerini gerçekleştirebiliyorlar.”

Koç, söz mevzusu hizmetin ikinci fazının yakın gelecekte hizmete sunulmasının planlandığını ifade ederek, “Söz mevzusu fazda ise tüzel kişilere ilişkin araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme şeklinde yeni birçok eklenti ile hizmetin kapsamının daha da genişletilerek kullanıcılara sunulması planlanıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Dönemsel olarak erişime oluşturulan hizmetlerin e-Devlet Kapısı’nda kullanımının her geçen gün arttığına dikkati çeken Koç, bu kapsamda 2 milyondan fazla öğrencinin girmiş olduğu YKS’de birçok adayın öğrenci kayıtlarını e-Devlet Kapısı üstünden gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının “Üniversite e-Kayıt Hizmeti”nin en fazlaca kullanılan 20 hizmet arasına girdiğini aktaran Koç, e-Devlet Kapısı’nın sürekli yaşayan ve gelişen bir ekosistem bulunduğunun altını çizdi.

Koç, Dijital Dönüşüm Ofisi olarak dönüşümün yaşamın her alanına nüfuz etmiş olduğu bu zamanda çalışmalara hız kesmeden devam edildiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/e-devlete-yeni-hizmetler-geliyor/1520045

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *