Çin’den ABD’nin TikTok ve WeChat yasağına tepki

 Çin’den ABD’nin TikTok ve WeChat yasağına tepki


🕔

 
 
 

ABD’nin, Çin merkezli TikTok ve WeChat’e yasak getirmesinin arkasından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wenbin, ABD’yi ‘hazzı siyasal manipülasyonla ve baskı yapmakla’ suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli şirketlere ilişik toplumsal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’e yasak getirmesi, Pekin’in tepkisini çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, karara kesinlikle karşı olduklarını belirtti, Çinli işletmelerin meşru haklarını ve çıkarlarını savunacaklarını altını çizdi.

Wenbin, ABD’yi ‘hazzı siyasal manipülasyonla ve baskı yapmakla’ suçladı.

TikTok ve WeChat için iki ayrı kararname imzalayan Donald Trump, kişi yada kuruluşların bu uygulamalarla herhangi bir işlem yapmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Çinli firmalar tarafınca geliştirilen mobil uygulamaların ABD’de yayılmasının ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini çekince arzettiği savunuluyor.

Kararname 45 gün sonrasında yürürlüğe girecek.

Güvenlik endişeleri sebebiyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini sık sık vurgulayan Donald Trump, Microsoft ya da bunun benzer halde büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu alması gerektirme ettiğini de belirtmişti.

Çin'den ABD'nin TikTok ve WeChat yasağına tepki 1Android 11’in üçüncü betasıyla yeni bir sürpriz yumurta daha keşfedildi

Çin'den ABD'nin TikTok ve WeChat yasağına tepki 2Bilim insanları dünyadaki en parlak malzemeyi üretti

Çin'den ABD'nin TikTok ve WeChat yasağına tepki 3Zuckerberg’in serveti 100 milyar doları aştı

 


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/cinden-abdnin-tiktok-ve-wechat-yasagina-tepki/1510655

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *