Bu yıl 300 bin öğretmene ‘V-fabrika’ eğitimi verilecek

 Bu yıl 300 bin öğretmene ‘V-fabrika’ eğitimi verilecek

Kod yazmak, öğrencilere etkileşimli ortamlar sunmak, ödevler hazırlamak, paylaşmak şeklinde dijital becerilerin güçlendirilmesine yönelik “V-fabrika” yazılımı eğitimi bu senenin sonuna kadar 300 bin öğretmene verilecek.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenler için uzaktan eğitim süreçlerinde tasarım ve yönetim becerilerinin geliştirilmesine yönelik kurs programı hazırlandığını ve 2021 yılı içinde öğretmenlerin tamamının bu eğitimi almasını hedeflediklerini bildirdi. 

Bakan Selçuk, MEB Başöğretmen Salonu’nda, uzaktan öğretimde “öğrenci-öğrenci”, “öğrenci-öğretmen”, “öğrenci-materyal” etkileşimlerine yönelik becerilerin geliştirilmesi, etkileşimli dijital içerik hazırlama şeklinde mevzularda öğretmenlere yönelik hazırlanan mesleki gelişim programını tanıttı ve “Öğretmenlerin Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Uzaktan Eğitim Süreçlerinde Tasarım ve Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitimi Kursu”nu tamamlayan öğretmenlere sertifikalarını meydana getirilen canlı bağlantılarla takdim etti.

Ziya Selçuk, buradaki konuşmasında, değişen teknolojinin hızla değiştiğine işaret ederek, “UNICEF iş birliği ile yaptığımız emek vermeyi, dünyanın gereksinim duyan, teknolojideki hızın öğretmen mesleğine yansımasının ve salgın döneminde bu becerilerin uzaktan eğitim bağlamında geliştirilmesinin bir fırsatı olarak görüyoruz” dedi.

Hiçbir öğretmenin mesleğe başladığı şeklinde mesleğini bitiremediğine, devamlı bir yenilenme ve dönüşüm ihtiyacının bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, bu dönüşüm ihtiyacını karşılamak için gereksinimleri tespit edip gereğini hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin hizmetine yeni içerikleri, araçları ve gereçleri sunmaya devam edeceklerinin altını çizen Selçuk, “Büyük fotoğrafa baktığımda gördüğüm şey; Türk eğitim tarihinin en büyük öğretmen eğitimi çalışmasını yapıyoruz. Bu oldukça mühim. Zira uzaktan eğitim olarak da öğretmen eğitimi olarak da hakikaten oldukça büyük bir öğretmen eğitimi hamlesi var ve bunun iller ve ilçeler düzeyinde kılcal damarlara kadar yayılmış olması beni ek olarak mutlu ediyor” değerlendirmesini yapmış oldu.

Bu kapsamda yalnız öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimle sınırı olan kalmadıklarını, EBA, TRT EBA şeklinde emekleri da devam ettirdiklerini dile getiren Selçuk, “Ayrıca öğretmen arkadaşlarımızın büyük bir özveri içinde okulu beslemeye, ufaklıklara destek olmaya çalışan çabaları hakikaten oldukça takdire kıymet ve motivasyonlarını azaltmadan, dikkatlerini dağıtmadan bu gayretlerini sürdürüyorlar.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, UNICEF iş birliği ile yürüttükleri çalışmaya ilişkin şu detayları verdi:

“UNICEF ile yaptığımız çalışmada, tasarımın teknoloji ile bütünleştiği noktada yapılabilecekler ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi mevzularını ele aldık. Ortalama 150 bin dolayında öğretmenimiz bu eğitimi almış durumda ve 2021 yılı içinde öğretmenlerimizin tamamının bu eğitimi almış olmasını hedefliyoruz. Bunun üzerine yeni yeni katmanlar ekleyeceğiz.

Öğretmenlerimiz, “V-fabrika” uygulaması ile birlikte kod yazmak, öğrencilere etkileşimli ortamlar sunmak, ödevler hazırlamak, paylaşmak şeklinde pek oldukça işlevi oldukça kolaylıkla yürütebilecekler ve derslerini zenginleştirip yaptıkları eğitimi daha etkili hale getirebilecekler. Böylece çevrimiçi süreçlerde de ilgi ve motivasyonun geliştirilmesi noktasında bir mesafe almış olacağız. Elbet bizim için aslolan karşı karşıya eğitimdir ve karşı karşıya eğitimin bir an ilkin salgın şartları içinde, sıhhat şartları içinde hayata geçmesi için gayretimiz sürüyor. Bu çabamız içinde de bu hafta ikinci bir aşamaya geçmiş olduk ve öğretmenlerimizin taviz vermeyen hevesleri, sönmeyen çabaları bizim en büyük desteğimiz. Hep beraber bunu omuzlayıp bu ülkenin evlatlarının eğitimden yoksun kalmaması için elimizden geleni yapacağız.”

“EN BÜYÜK YATIRIM ÖĞRETMENE”

Bakan Selçuk, en büyük yatırımın öğretmene meydana getirilen yatırım bulunduğunu dile getirerek, “Öğretmene yaptığımız her yatırım, bu ülkenin geleceğine, evlatlarımızın geleceğine bir yatırımdır. Bundan dolayı öğretmene yaptığımız yatırımın katlanarak artacağını kolaylıkla söyleyebilirim. Tüm bu araçlar gereçler, yazılımlar, eğitim ortamları hepsi fakat hepsi evlatlarımızın daha nitelikli bir eğitim alması, öğretmenlerimizin mutlu olması ve işlerinin kolaylaşması için.” ifadelerini kullandı.

Eğitimlere katılan öğretmenleri kutlama eden Selçuk, bu mevzuda yeni projelerin, yeni müjdelerin ardında olduklarını söylemiş oldu.

Gün gün yaşanmış olan değişimin ve bu doğrultudaki ihtiyaçların dikkate alınması icap ettiğinin altını çizen Selçuk, “Böylece vakit ve mesafe tanımayan bu uygulamaların daha da ilerlemesini elde etmiş olacağız.” dedi.

“BU YILIN SONUNA KADAR 300 BİN ÖĞRETMEN EĞİTİM ALACAK”

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ise 2018’de alt yapısı kurulan sistemle öğretmenlere yönelik mesleki eğitimde bugüne dek 1 milyonun üstünde kapasiteye ulaştıklarını bildirdi.

Dijitalleşme mevzusunda öğretmenlerin güçlendirilmesi için UNICEF ile başlatılan projede, Kovid-19 salgını döneminde öğretmenlerin uzaktan eğitimle gerçekleştirdikleri canlı derslerdeki becerilerinin desteklenmesinin amaçlandığını özetleyen Boyacı, projenin üç ana bileşininin bulunduğunu belirtti.

Uzaktan eğitim ve öğretimde on-line eğitim platformlarında aslı itibarıyla öğretmenin rolünün değişmediğini sadece talebe ile kurmuş oldukları yazışma akslarının değiştiğini dile getiren Boyacı, “Ilk olarak şu suali sorduk, uzaktan eğitimde öğrencilerin motivasyonu ne şekilde olacak? Mesela sınıfta öğrenciler fizyolojik olarak yerleştirilir, acaba on-line ortamda fizyolojik yerleşim planlarının öğretime yansıması ne şekilde olacak? Mesela öğrencilerimizin derse iştirak etmesi ne şekilde olacak? Bu birinci bileşenimiz. Doğrusu geleneksel ortamdan farklılaşan derslik yönetiminin boyutlarını buraya olabildiğince aktarmaya, öğretmenlerimize bu mevzuda beceri kazandırmaya çaba gösterdik” dedi.

Sınıflarda, “öğrenci-öğrenci”, “öğrenci-öğretmen”, “öğrenci-materyal” etkileşimi olmak suretiyle 3 etkileşimin yaşandığına dikkati çeken Boyacı, uzaktan öğretim ortamlarında bu 3 etkileşimin daha etkili kurulması için bir beceri seti hazırlandığını söylemiş oldu. Boyacı, ikinci bileşen olarak da öğretmenlere EBA’nın bir öğretim platformu olarak daha etkili kullanımına yönelik emek verme yaptıklarını aktardı.

Sayıları 1 milyonu gören öğretmenler için uzaktan eğitimde dijital materyal hazırlama imkanlarının desteklenmesinin de üçüncü bileşen bulunduğunu özetleyen Boyacı, her branşa yönelik dijital öğretim materyallerinin hazırlanması mevzusunda çalışıldığını altını çizdi. Proje kapsamında “V-fabrika” yazılımının etkin şekilde kullanılmasına ilişkin bir beceri seti hazırlandığını belirten Boyacı, bu senenin sonuna kadar 300 bin öğretmene yönelik eğitimlerin açılacağını kaydetti.

Bu yıl 300 bin öğretmene 'V-fabrika' eğitimi verilecek 1RTÜK-Spotify anlaşması tamam

Bu yıl 300 bin öğretmene 'V-fabrika' eğitimi verilecek 2Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor

Bu yıl 300 bin öğretmene 'V-fabrika' eğitimi verilecek 3 Türkiye’nin uzay yatırımları artıyor

 


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/bu-yil-300-bin-ogretmene-v-fabrika-egitimi-verilecek/1524816

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *