Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

 Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

Bazıları gereksiz görse de son yılların yükselen aksesuar trendi akıllı saatler. Apple’dan LG’ye Samsung’dan Huawei‘ye kadar birçok marka akıllı saat üretiyor. Halen sektörün lideri (sağlam ekosistemi yüzünden) Apple Watch olsa da Android cephesinde de kuvvetli modeller içeriyor. Bunlardan kabul edilen Huawei Watch GT ailesi geçen yıl tanıtılmış ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken bir model olmuştu.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 1

Daha ilkin incelediğimiz Huawei Watch GT, ailenin ilk modeliydi ve belli yönlerden eksiklikleri vardı: Sesli arama yapamama, müzik dinletmeme, mikrofon ve hoparlör olmaması benzer biçimde eksiklikler akıllı saatin istediği başarıyı yakalamamasına yol açmıştı. Bu eksiklikleri gören Huawei, GT 2 modelinde bu tarz şeyleri giderip oldukca daha iyi bir saatle karşımıza çıkıyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video)

Tasarım anlamında bazı değişimler yaşanmış olan GT 2 modeli AMOLED bir ekranla geliyor. 46 ve 42 mm olmak suretiyle iki ekran boyutu gelen akıllı saatin bizlere gelen sürümü ise 46 mm. Akıllı saat normalde açık kahverengi bir deri kayışla geliyor. Bizlere silikon kayış da göndermiş olduğu için ağırlıklı olarak onunla kullandığımız saati bilhassa ‘sulu sporlarda’ (yüzme benzer biçimde) silikon kayışla kullanmak gerekiyor. Zira deri kayış sudan zarar görüyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 2

Çelik bir gövdeye haiz olan akıllı saat benim için bile birazcık büyük bir ekrana haiz. AMOLED ekran 1.39 inç büyüklüğünde ve 454 x 454 px çözünürlük sunuyor. Ekranın çözünürlüğü ve parlaklığı oldukca iyi. En zor şartlar altında bile ekranı görebiliyorsunuz. Ek olarak kaliteli bir ekran olduğundan klasik bir saatten bir farkı olduğu oldukca anlaşılmıyor.

Huawei Match GT 2 kurulumu

Saatin kurulumu oldukca oldukça kolay. Hem iOS hem Android işletim sistemi ile uyumlu olan saati telefona bağlamak için Huawei Sıhhat (Health) uygulamasını kullanmak gerekiyor. Saatin neredeyse tüm özellikleri her iki işletim sisteminde de çalışıyor. Sadece stres ölçümü ve müzik denetim benzer biçimde özellikler yalnız Android işletim sisteminde çalışıyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 3

Huawei Sıhhat uygulamasını kurup saati tanımladıktan sonrasında birkaç saniye içinde bağlantı sağlanıyor. Sıhhat uygulaması mühim. Zira saatle ilgili birçok ayarı bu uygulama üstünden takip ediyoruz. Ek olarak Huawei Watch GT 2 normalde tüm etkinliklerin takibini 24 saatlik olarak gösteriyor. Geriye doğru istatistiki data Sıhhat uygulamasından görülebiliyor.

Uygulama üstünden egzersiz kayıtları, Nabız durumu, Uyku durumu, Kilo (akıllı bir tartı eklerseniz) ve Stres durumunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Huawei Match GT 2 kullanım

Lüzumlu bağlantıları yaptıktan sonrasında saati kullanmaya başlıyorsunuz. Wath GT 2 gerçek zamanlı kalp ritmi takip edebiliyor. Bunun için arka yüzünde bulunan iki tane optik atış hızı sensörünü kullanan akıllı saat 24 saatlik kalp ritm değerlerini gösteriyor. Ek olarak saatte uyku takip edeni (ki markanın akıllı bileklerinin birçoğunda da bulunan bir özellik) ve stres takip edeni özelliği bulunuyor.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 4

Saatin 46 mm kasası yeterince büyük. Bilhassa erkekler için tasarlanan bu kasanın bayanlara pek uygun olamayacağını düşünüyorum. Bayanlar ailenin 42 mm kasa boyutundaki sürümüne yönelebilir. O ürün tasarım olarak daha kibar ve güzel duyu.

Saat arayüzleri (şimdilik) değiştirilemiyor

Kullanım anlamında bir akıllı saatin birçok işlevine haiz olan akıllı saatte 14 değişik arayüz var. Watch Faces adında olan bu arayüzleri saat üstünden seçip değiştirebiliyorsunuz. Sadece bu arayüzleri değişiklik yapmak ya da değişik arayüzler kullanmak şimdilik mümkün değil. Bu özelliğin yurtdışında açık bulunduğunu fakat Türkiye’de kullanımda olmadığını belirteyim. Aldığım duyumlara bakılırsa bu özellik bir süre sonrasında vatanımızda de kullanıma sunulacak.

GÜNCELLEME: 5 Kasım 2019 zamanı itibariyle Watch Faces özelliği Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Bu özellik yardımıyla akıllı saatin kadranını istediğiniz benzer biçimde değiştirebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 sportif aktivite takip edeni

Akıllı saat envai çeşit sportif aktiviteyi takip edebiliyor. Bunlar içinde havuzda yüzme, denizde yüzme, açık alanda koşu, kapalı alanda koşu ve tırmanma benzer biçimde seçenekler var. Bütünleşik olarak GPS ve Glonass desteği olan saatte bu özellikler sportif aktivitelerle birleşince ürünün mükemmel bir aktivite saatine dönüştüğünü görüyoruz.

Huawei Watch GT 2 telefon görüşmesi

Watch GT 2 hem de telefon üstünden sesli görüşme yapma imkanı da sunuyor. Bunun için akıllı saatin üstünde hoparlör ve mikrofon içeriyor. Sesli görüşmelerde ses kalitesi oldukça başarı göstermiş ve telefonu açmadan da görüşme yapabiliyor ve sonlandırabiliyorsunuz. Bilhassa vasıta kullanırken işe yarayacak bir özellik.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 5

Huawei Watch GT 2 müzik dinleme

Saatte iki türlü müzik dinleme özelliği bulunuyor: Birincisi saatin 2 GB depolama alanına telefon üstünden ilettiğiniz müzikleri çalma. Ki bu çalma esnasında ister saatin kendi hoparlörünü isterseniz Bluetooth yardımı ile bağlayacağınız kulaklığı kullanabiliyorsunuz. İkinci yöntem ise telefon üstünden kullanım. Bu kullanım esnasında telefondaki müzikleri ya da müzik uygulamasını denetim ediyorsunuz. Bunun için ilkin telefonda müzik uygulamasını açmanız gerekiyor. Burada Fizy, Muud ya da Spotfy benzer biçimde uygulamalar kullanabiliyorsunuz. Bu tarz şeyleri açtıktan sonrasında akıllı saatteki müzik uygulamasını açıp müzik parçalarını durdurma, ileri ya da geri gitme benzer biçimde işlevleri kullanabiliyorsunuz.

Bu sefer olmuş: Huawei Watch GT 2 (video) 6

Birazcık dolambaçlı bir yöntem olsa da (bir uygulama yükleyemiyorsunuz saate) işe yarıyor ve Android işletim sisteminde müzik uygulamanızı Huawei Watch GT 2 üstünden denetim edebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 iOS uyumu

Akıllı saat hem de iOS işletim sistemi ile uyumlu. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde bazı özellikleri iOS işletim sisteminde kullanamıyorsunuz. Bunlar stres takip edeni ve müzik desteği. Bu iki eksiklik haricinde neredeyse tüm bilhassa iOS’ta da çalışıyor.

Huawei Watch GT 2 bildirim sistemi

Gene Sıhhat uygulamasından hangi uygulamaların bildirimlerinin akıllı saat üstünde görünmesi icap ettiğini ayarlayabiliyorsunuz. Fakat bu gelen bildirimleri yalnız görüyorsunuz. Yanıtlama benzer biçimde bir imkanınız yok. Yanıtlamak için gene telefonu açmanız gerekiyor. Ek olarak aynı uygulama üstünden birden fazla bildirim ulaştığında yalnız mesajların başlığı göründüğü gibi bu da can bunaltıcı bir durum. Doğrusu bildirim özelliği var fakat birazcık yüzeysel kalmış.

Huawei Watch GT 2 incelemesi

Akıllı saat ile merak ettiğiniz her şeyi videomuzda bulabilirsiniz. İşte Huawei Watch GT 2 video incelemesi:

Huawei Watch GT 2’nin pil şarjı ve pil ömrü

Akıllı saati GT modelinde olduğu benzer biçimde dairesel bir aksesuar ile USB Type-C bağlantı yardımı ile şarj ediyorsunuz. Bu aksesuarın kablosuz şarj özelliği yok. Huawei’nin verdiği bilgilere bakılırsa pil ömrü 14 gün. Ben yaptığım denemelerde 10-11 günlük bir kullanım süresine ulaştım ki oldukça yoğun kullandığımı söyleyebilirim. Doğrusu 14 günlük değere averaj bir kullanım ile ulaşmak mümkün. Pil ömrü mükemmel.

Uygulama yüklenemiyor

Akıllı saatte Pusula, Barometre, Zamanlayıcı, Kronometre, Hava Durumu, Müzik, Kişiler, Arama Kaydı benzer biçimde özellikler ve uygulamalar içeriyor. Sadece bu uygulamalara sizin bir ek yapma imkanınız yok. Doğrusu Huawei Watch GT 2‘ye uygulama yükleyemiyorsunuz. Bu da saatin bence mühim eksikliklerinden biri.

Artıları

Eksileri

 • Kablosuz şarj yok
 • Uygulama yüklenmiyor

Önceki sürüm Watch GT modelindeki eksikleri iyi tamamlayan Huawei Watch GT 2 ile güzel bir iş çıkarmış. Halen noksan olan yönleri olsa da uzun pil ömrü ile benden pozitif yönde puan alan saatin bilhassa Android kullananların birçok ihtiyacını göreceğini düşünüyorum.

Huawei Watch GT 2

 • 46 mm beden boyutu
 • 41 gram ağırlık (kayışsız)
 • 1,39 inç 454 x 454 AMOLED ekran
 • GPS/ Glonass desteği
 • Huawei LiteOS işletim sistemi
 • Bluetooth 5.1
 • İvmeölçer sensörü, Jiroskop sensörü, Jeomanyetik sensör, Optik kalp atış hızı sensörü, Ortam ışığı sensörü, Hava basıncı sensörü, Kapasitif sensör
 • 2 haftaya kadar pil ömrü (46 mm için)
 • Kalp ritmi, stres ve uyku takip edeni
 • Hususi aksesuar ile şarj
 • 5 ATM suya dayanıklı
 • 45.9 x 45.9 x 10.7 mm
 • 1.499 TL

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/teknoloji-tv/bu-sefer-olmus-huawei-watch-gt-2-video-5ddd385ac0d1c509197ec543

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *