Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

 Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

Bilhassa koronavirüs yüzünden evde kalmaya başladığımızdan bu yana en yakın yardımcılarımızdan biri dizüstü bilgisayarlar oldu. Üretkenlik mevzusundaki en büyük yardımcılarımız olan dizüstü bilgisayar alanında ‘ben de varım’ diyen bir marka ise Huawei.

Genel olarak telefonları ile tanıdığımız marka son 2 senedir MateBook dizüstü bilgisayar ailesine önem vermeye başladı. Bu ailenin en yeni üyesi olan MateBook D 15‘i geçtiğimiz haftalarda incelemiştik. Bu modelin küçük kardeşi olarak tanımlayabileceğimiz MateBook D 14 de averaj 10 gün ilkin denetim merkezimize gelmişti.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 1

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

Gümüş renkli bir gövde rengi ile gelen dizüstü bilgisayar, tasarım anlamında ailenin diğeri üyelerine fazlasıyla benziyor. Benzer klavye dizilimi, benzer gizlenebilir ve klavyeye entegre edilen kamera, benzer USB ve diğeri giriş çıkışlar.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 2

İsminden de anlaşılacağı suretiyle 14 inçlik bir ekranı bulunan Huawei MateBook D 14, IPS teknolojisine haiz ve 1920 x 1080 px çözünürlük sunuyor. Bilgisayar enerjisini AMD’nin Ryzen 5 3500U işlemcisinden alıyor. Bu işlemciyle bütünleşik olarak olan Ryzen Vega 8 grafik kartı da günlük gereksinimleri görebilecek bir çözüm. Bilgisayarda 8 GB RAM, 512 GB SSD yer ediniyor ve Windows 10 Home işletim sistemi ile geliyor. Klavyeye entegre olarak tasarlanan 1 MP webcam, açılır kapanır bir mekanizmaya haiz.

Işıklandırmalı bir klavyesi bulunan bilgisayarda 56Wh gücünde bir pil yer ediniyor. Bu pilin günlük kullanımdaki ömrü ise 6-7 saati buluyor. Daha ilkin incelediğimiz MateBook D 15 modelinin kardeşi olan MateBook D 14, küçük ekranlı bilgisayar isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 3

Huawei MateBook D 14 performansı

Günlük beklentileri fazlasıyla karşılayan bir bilgisayar olan Huawei MateBook D 14 ile ödev yapmak, internette dolaşmak, YouTube’dan film seyretmek, Netflix, Tivibu, BluTV ve benzeri platformları seyretmek şeklinde birçok işi kolaylıkla yapabilirsiniz. AMD Ryzen 5 işlemci ve Vega 8 ekran kartı bu şekil beklentileri fazlasıyla karşılıyor. PC Mark testi de yaptığımız bilgisayar 2.744 puan aldı.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 4

Depolama kapasitesi olarak 512 GB bir SSD kullanan Huawei MateBook D 14‘te bu diskin performansı da bizlerden pozitif yönde puan aldı. CrystalDisk Mark testinde 3616 MB okuma, 1938 MB ise yazma değerlerine ulaştık ki oldukça iyi bir netice bulunduğunu söylemek isterim. Bilgisayarda 8 GB RAM bulunuyor ve bu miktar da günlük işler için fazlasıyla kafi. Parmak izi güvenliği bulunan bilgisayarda bu özellik güç tuşuna entegre edilmiş ki bu ailenin diğeri modellerinde de karşımıza çıkan bir fonksiyondu.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 5

Huawei MateBook D 14 Photoshop ya da Premier çalıştırır mı?

Kutu açılım videosunda sorduğunuz önemli soruların başlangıcında ‘bu bilgisayar Photoshop ya da Premier çalıştırır mı’ oldu. Evet bu bilgisayar hem Photoshop hem Premier çalıştırır. Bir tek yüksek boyutlu PSD dosyalarında ya da Premier‘de render alırken birazcık beklemeniz gerekir. Bu şekil yoğun işlemci gücü gerektiren uygulamalarda üst düzey bir performans beklememek lazım. Aslına bakarsan bilgisayarın da o şekil bir iddiası yok.

Huawei MateBook D 14 kamerası

Bilgisayarda klavyede bulunan kamera F6 ve F7 tuşları arasına yerleştirilmiş. Bu sayede daha geniş ve ekran gövde oranı yüksek (yüzde 84) bir ekran deneyimi sağlanıyor. Kameranın 1 MP ve video çözünürlüğü ise 720p. Bu kamera açılır kapanır bir mekanizmaya haiz. Bu gizlilik açısından güzel. Fakat klavyede olduğundan ekrana entegre kameralarda olduğu şeklinde açı düzeltmesi yapamıyorsunuz. Büyük bir sorun değil fakat can sıkıyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 6

Huawei MateBook D 14 bağlantı yuvaları

Bilgisayarda biri USB 2.0 olmak suretiyle 2 tane USB Type-A (standart USB) yuvası, bununla beraber güç için kullanılan Type-C bağlantı yuvası yer ediniyor. Açıkçası Type-A bağlantı sayısı birazcık azca geldi. Ailenin büyük abisi MateBook D 15‘te 3 tane olan bu bağlantı yuvaları bu modelde ikiye düşürülmüş. Her ne kadar USB Type-C bağlantı yuvasını bu işler için kullanabiliyor olsanız da nerede ise fazlaca yaygın olmayan bu bağlantının tam olarak işimizi görmeyeceğini belirteyim.

Öte taraftan bilgisayarda ethernet girişi ya da kart okuyucu bulunmuyor. Ethernet girişi her her neyse de kart okuyucu olmasını tercih ederdim. En azından microSD kart okuyucu olabilirdi.

Huawei MateBook D 14 oyun performansı

Oyun mevzusunda iddialı bir model olmayan bilgisayar fazla donanım gücü gerektirmeyen oyunları fazlaca rahat bir halde oynatıyor. Sözgelişi Fortnite yükleyip yaptığımız denemelerde 30-40 FPS aralığında değerleri gördük. Özetlemek gerekirse Huawei MateBook D 14, Fortnite, CS:Go ve benzeri oyunlarda mesele oluşturmayacak bir performans sunuyor. Fakat ‘Doom Eternal oynayayım ve yüksek çözünürlük isterim’ derseniz bunu yapamazsınız.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 7

Huawei Share desteği de var

Dizüstü bilgisayarda Huawei Share desteği de bulunuyor. Bu destek yardımıyla minimum Kirin 980 işlemciye haiz Huawei (ya da Honor) marka cep telefonlarını bilgisayar ile eşleştirip dosya transferi ve yedekleme yapabiliyorsunuz. MateBook ailesinde Huawei Share hususi durumunun ne şekilde kullanıldığını merak ediyorsanız daha ilkin hazırlamış olduğumuz yazımız ilginizi çekecektir.   

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 8

Huawei MateBook D 14’e donanım güncellemesi yapılabiyor mu?

Bu bilgisayara ek olarak RAM ya da bütünleşik disk takmak mümkün değil. Bu işlem için herhangi bir slot ya da yuva bulunmuyor. O bakımdan bu ürünü satın almadan ilkin gereksinimlerini iyi belirlemeniz gerekiyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 9

Huawei MateBook D 14 pili ne kadar gidiyor

Bilgisayarda 56 Wh gücünde bir pil bulunuyor. bu pili kutusundan çıkan 65 Watt adaptör ve USB Type-C bağlantısı ile yapıyorsunuz. Tam dolu pil ile günlük kullanımda 6-7 saatlik bir kullanımı gördük. Yaptığımız bileşik testlerde ise PCMark Battery Gaming senaryosunda 1 saat 56 dakika, Uygar Office senaryosunda ise 7 saat 24 dakika değerlerini bulduk.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 10

Huawei MateBook D 14 fiyatı

Kutusunu açtığımızda 4.999 TL olan bilgisayar döviz kurundaki ani artış yüzünden incelemeyi yaptığımız tarihte 5.499 TL fiyat ile satılmaya başlandı. Benzer özellikler sunan modellerin üç aşağı beş yukarı aynı fiyattan satıldığını söyleyebiliriz. 

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 11

Son sözler

Bilhassa Huawei ekosisteminde yaşayanlar için Huawei MateBook D 14 güzel bir dizüstü bilgisayar olmuş. Eğer telefonunuzun markası Huawei ve Huawei Share hususi durumunu de destekleyen (minimum Kirin 980 işlemcili) bir modelse, pil ömrü sizin için önemli ve taşınabilirlik beklentisi içindeyseniz bu bilgisayar sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Huawei MateBook D 14 video incelemesi:

Aşağıdaki videoda Huawei Matebook D 14 ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulacağınız incelememiz yer ediniyor:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Beğendim

 • 512 BG depolama
 • Hafifçe
 • Parmak izi okuyucu
 • Huawei Share
 • Aydınlatmalı klavye

Beğenmedim

 • Yalnız 2 tane USB Type A girişi var
 • Kart okuyucu yok
 • Gizlenebilir kameranın açısı ayarlanamıyor

Huawei MateBook D 14

 • 14 inç IPS 1920 x 1080 px ekran
 • Ekran/gövde oranı yüzde 84
 • 250 nit parlaklık
 • AMD Ryzen 5 3500U işlemci
 • Ryzen Vega 8 GPU
 • 8 GB DDR4 RAM
 • 512 GB SSD
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • Parmak izi okuyucu
 • Klavyeye entegre kamera (1 MP – 720p)
 • USB-A 3.0 x 1
 • USB-A 2.0 x 1
 • USB-C x 1
 • HDMI x 1
 • 3.5 mm ikisi bir arada kulaklık ve mikrofon jakı x 1
 • Huawei Share özelliği
 • 65 W USB Type-C şarj aleti
 • 56 Wh gücünde pil
 • Wi-Fi: IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz ve 5 GHz
 • Bluetooth 5.0
 • 1.38 Kilo
 • 5.499 TL

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/teknoloji-tv/bu-da-olmus-huawei-matebook-d-14-5ea7a8abe3b6ab488327d22b

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *