Bilgisayar ve telefon ışığı cilde güneş kadar zarar veriyor

 Bilgisayar ve telefon ışığı cilde güneş kadar zarar veriyor


🕔

 
 
 

Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, televizyonlar ve hatta LED ampuller mavi ışık yayıyor ve araştırmacılar, bu ışığın cilde zarar verebileceğini söylüyor.

A Current Affair isminde TV programına konuşan Dermatolog Dr. Shyamalar Gunatheesan, “Epey kısa ve güçlü bir ışık bu. Cildinizden geçiverir ve her yerdedir” dedi.

Buna bakılırsa bir dijital aygıt önünde 5 iş günü süresince 6 saatten fazla zaman geçirmek, öğle güneşinde hiçbir koruma olmadan 25 dakika geçirmekle aynı etkiye haiz.

Dr. Gunatheesan, “Bilhassa uzun süreler süresince mavi ışığa maruz kalmak, daha fazlaca hiperpigmentasyon oluşmasına niçin olur. Şu demek oluyor ki ışığa maruz kalan cilt bölgelerinde bronzlaşma meydana gelir. Cilt yaşlanmasına, beneklenmeye ve birazcık da su yitirilmesine niçin bulunduğunu net halde görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara bakılırsa bu etkilerle savaşım etmenin en kolay yolu cihazlar önünde geçirilen süreyi azaltmak. Dr. Gunatheesan, bunun hem akıl sağlığı için hem de gözler ve cilt sağlığı için iyi olacağını belirtiyor.

Bunun yanında parlaklığın azaltılmasının, telefonu yada bilgisayarı daha sıcak tonlar yürüyerek gece modunda kullanmanın da destek olduğuna inanılıyor.

Dr Gunatheesan ek olarak, b3 yada c vitamini de dahil olmak suretiyle güçlü antioksidanlara haiz etken cilt bakım ürünlerinin kullanılmasını öneriyor.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/bilgisayar-ve-telefon-isigi-cilde-gunes-kadar-zarar-veriyor/1519515

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *