Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak

 Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak


🕔

 
 
 

Baykar tarafınca yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, cenk uçaklarının yükünü almaya hazırlanıyor.

Baykar tarafınca geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA‘nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer edinen Bayraktar AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’nde dün ilk uçuş testini gerçekleştirmiş oldu.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde meydana gelen denetim uçuşunda 1 saat 2 dakika havada kalan Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, testi başarıyla tamamladı.

Bayraktar AKINCI TİHA, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebilen, 24 saat uçuş gerçekleştirebilen, 5,5 ton kalkış ağırlığına ve 1.350 kilo yararlı yük taşıma kapasitesine haiz Taarruzi İnsansız Hava Aracı sistemi olarak dikkati çekiyor.

Bayraktar AKINCI TİHA, 2×220 HP, 2×450 HP ve 2×750 HP güce haiz üç değişik motor opsiyonuyla vazife yapabilecek.

Taarruzi İHA sistemi, taşımış olduğu elektronik destek podu, uydu komünikasyon sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, bileşik açıklıklı radar şeklinde fazlaca daha gelişmiş yararlı yüklerle vazife meydana getirecek.

Gelişmiş yapay zeka bilgisayarı ile karar verme kabiliyeti bulunacak

Bünyesinde barındırdığı yüksek durumsal farkındalık elde eden sensörler ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin göklerdeki güç çarpanı olarak vazife meydana getirecek Bayraktar AKINCI TİHA, fazlaca çekirdekli 6 yapay zeka bilgisayarı ile sensörlerden almış olduğu verileri işleyerek karar verme kabiliyetine de haiz bulunacak.

Baykar mühendisleri tarafınca geliştirilen yapay zeka bilgisayarları yardımıyla AKINCI TİHA, gelişmiş rota ve vazife planlama fonksiyonlarını yürütebilecek.

Bayraktar AKINCI, bünyesindeki yapay zeka bilgisayarları vasıtasıyla sensörlerden ve tayyare üstünde bulunan kameralardan almış olduğu verileri kaydederek data toplayabilecek.

Hiçbir dış sensöre yada Küresel Konumlama Sistemine (GPS) gerek kalmadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi hem de coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel farkındalık sağlayacak.

İnsansız hava aracında bulgu ve gözetleme maksadıyla kullanılan kameraların verdiği görüntülerde kullanıcı personelin insan gözüyle tespit edemediği kara hedeflerini dahi tespit edebilen bu yapay zeka sistemi Bayraktar AKINCI TİHA’nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak 1

Bayraktar AKINCI TİHA ile havadan bombardıman mümkün

Cenk uçaklarının yükünü azaltacak olan Bayraktar AKINCI TİHA ile havadan bombardıman da icra edilebilecek. Türkiye’de ulusal olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI TİHA, böylece hava hedeflerini de etkisiz hale getirebilecek.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik özelliklerine haiz olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, Aselsan, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE tarafınca yerli ve ulusal olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A, Kırılgan Güdüm Kiti (HGK), Lazer Güdüm Kiti (LGK) şeklinde cephane, roket ve bombalarla donatılacak.

Uydu vasıtasıyla komuta edilebilecek

Bayraktar AKINCI TİHA’da ASELSAN tarafınca geliştirilen yerli AESA radarı kullanılacak. Bu sayede hava hedeflerini tespit edebilecek ve yerli hava-hava cephaneleri Gökdoğan ve Bozdoğan’ı kullanacak.

Böylelikle cenk uçaklarının yükünü alacak olan AKINCI TİHA, hava hedeflerini vurabilme kabiliyetiyle de öne çıkacak. TÜBİTAK SAGE tarafınca geliştirilen yerli seyir füzesi SOM ile stratejik hedeflere uzak menzilden hücum gerçekleştirebilecek.

Tam Otomatik Uçuş Denetim ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi ile yer sistemlerine bağımlı olmaksızın otomatik iniş kalkış yapabilen Bayraktar AKINCI TİHA, Çift Yedekli SATCOM ile komünikasyon menzili bulunmaksızın uydu vasıtasıyla komuta edilebilecek.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/bayraktar-akinci-tiha-savas-ucaklarinin-yukunu-alacak/1512207

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *