Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video)

 Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video)

Mevzu dizüstü bilgisayar olunca mobil olmak oldukca önemli hale geliyor. Günümüz emek harcama ortamlarında hafifçe dizüstü bilgisayarlar hem kullanım hem de pratiklik açısından yarar sağlıyor. Bu modellerden kabul edilen Asus Zenbook 14 UX433 araştırma konuğumuz oluyor.

Asus Zenbook 14 UX433 araştırma (video)

ABD’de düzenlenen CES’te (Consumer Eletronics Show – Tüketici Elektroniği Fuarı) Asus Zenbook ailesinin değişik modellerini görme imkanı bulmuştum. UX392 kodlu model ince, şık ve güçlü donanımı ile dikkat çekiyordu. Aslına bakarsan Zenbook ailesi genel olarak bu şekil ürünlerden oluştuğu için teste gelen UX433’ü de bu gözle inceledim.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 1

Şık tasarım detayları

Bilgisayar 13.3 inç gövdeye sığdırılmış 14 inçlik bir ekran ile geliyor. Dokunmatik özelliği olmayan bu ekran Full HD çözünürlük sunuyor. İnce çerçeveli bir ekrana haiz olan bilgisayarda ekran gövde oranı yüzde 92 şeklinde yüksek bir değere haiz. İnceleki ve hafiflik bilgisayarın her tarafında kendini gösteriyor: Bilgisayarın ağırlığı yalnız 1.147 gram. Dış yüzeyi ve tuş takımının olduğu bölüm gümüş gri renkte. Hoparlörün olduğu bölüm ise altın sarısı bir renge haiz. Bilgisayarda bağlantılar ve giriş/çıkışlar yan yüzlere konumlandırılmış. Touch pad ile ilgili acayip bir detay ise numerik tuş takımının buraya entegre edilmiş olması.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 2

Asus Zenbook 14 UX433 donanım özellikleri

Bilgisayarın küçük ya da hafifçe bulunduğunu görerek donanımın da düşük bir seviyede bulunduğunu düşünmeyin. Bilgisayarda sekinci nesil i7 Intel işlemci (8565U), 16 GB RAM, Nvidia GEForce MX150 harici ekran kartı, Windows 10 Home işletim sistemi, 512 GB SSD depolama şeklinde özellikler yer ediniyor.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 3

Görüldüğü şeklinde donanım oldukça güçlü ve günümüz standartlarını fazlasıyla karşıladığı şeklinde günlük performans beklentisinde olanları da mutlu ediyor. Bilgisayarın bağlantılarına baktığımızda ise 1 tane USB Type-C, 1 Tane USB 3.1 Type A, 1 tane USB 2.0 Type , standart HDMI, microSD kart okuyucu, 3.5 mm kulaklık/mikrofon yer ediniyor. Asus Zenbook 14 UX433 3D IR HD kamera ile geliyor.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 4

Bütünleşik webcam fazladan güvenlik sunmuş olduğundan bilgisayarı açarken güvenlik amaçlı kullanılabiliyor. Ek olarak kullanılan 512 GB SSD standart bir ürün değil. PCIe desteği sunan bu SSD kolay rakiplerine bakılırsa 3X daha fazlaca süratli veri aktarımı sunuyor.

Asus Zenbook 14 UX433 kullanım deneyimi

Gelelim teknik verilerden sonrasında bilgisayarın kullanım deneyimine: Daha ilkin Asus Vivobook kullanan (ve halen ev ahalisi tarafınca kullanılan) biri olarak Zenbook’un birazcık daha üst düzey bir edinim sunduğunu belirteyim: Zenbook genel olarak pahalı fakat donanımı gelişmiş hafifçe bilgisayardan oluştuğu için bu model de ailenin diğeri üyelerinin genetiğine haiz. Süratli, hafifçe ve güçlü bir model. Tuşların mesafesi güzel ayarlanmış. Uzun süre yazı yazacakların beğeneceği bir edinim sunuyor klavye. TouchPad’e entegre edilen nümerik tuş ekibi ise acayip bir çözüm olmuş. TouchPad’in derhal üst köşesinde yer edinen sanal bir tuşa bir saniye basınca etken ya da deaktif olan bu numerik tuş ekibi (ben fazla kullanmasam da) sürekli sayı girmek zorunda olanlar için güzel bir özellik.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 5

Klavye bununla beraber arkadan aydınlatmalı ve bu aydınlatmanın sertliğini siz ayarlayabiliyor ya da tamamen kapatabiliyorsunuz. Aydınlatma açıkken tuşları görmek birazcık zor. O bakımdan gündüz pek kullanmanızı önermem.

Bağlantılar tarafında ise beklediğimi bulduğumu söyleyebilirim: 3 tane USB bağlantı yuvası var. Biri Type-C diğeri ikisi ise Type A. Fakat bu iki bağlantının biri USB 3.0 diğeri ise USB 2.0. Bu iki USB de USB 3.0 olsa fena olmazdı. Öte taraftan standart bellek kart okuyucu yerine microSD bellek kartı yuvası yer ediniyor. Bence mantıklı. Ek olarak standart HDMI bağlantısı da iyi olmuş. TV ya da monitöre bağlarken (ki ofiste bu bilgisayarı harici ekranla kullanmak isteyenler için eğer olmazsa olmaz bir özellik) bu bağlantıyı kullanıyorsunuz.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 6

Asus Zenbook 14 UX433‘te parmak izi okuyucu bulunmuyor. Benim evimizdeki Vivobook modelinde bile bulunan bu özellik (muhtemelen) 3D IR HD webcam yüzünden es geçilmiş. Zira bu kamera yüz tanıma özelliği ile ek bir güvenlik sağlıyor. Bence mantıklı bir hareket olmuş. Cep telefonumda da parmak izi yerine yüz tanıma hususi durumunu yeğliyorum. Bilgisayar için de aynı teknolojiyi kullanmak daha mantıklı ve ergonomik.

Bilgisayarda kullanılan ses sistemi ise Harman Kardon ortaklaşa iş ile geliştirilmiş ve cihazın boyutuna bakılırsa oldukça güzel bir ses kalitesi sunuyor. 

Asus Zenbook 14 UX433 performans özellikleri

Performans tarafında ise sekizinci nesil i7 işlemci tüm beklentilerimi karşılıyor. Neredeyse dokuzuncu nesil işlemciler oldukca yeni olduğundan Asus Zenbook 14’ün en güncel işlemciyi kullandığını söyleyebilirim. 16 GB RAM ve harici ekran kartı ile birlikte güzel bir performans sunan bu işlemci en zor işlerin bile üstesinden geliyor. Bununla beraber PCMark 10 testlerinden de geçirdiğim bilgisayar burada da oldukça iyi puanlar aldı. Neticeleri aşağıda görebilirsiniz:

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 7

Öte taraftan bütünleşik olarak yer edinen Intel UHD Graphics 620’ye ek olarak harici NVIDIA GeForce MX150 ekran kartı iyi bir seçim olmuş. MX150 günlük kullanımın ötesinde bazı oyunlarda da yarar salıyor. Merak edenler için belirteyim: Asus Zenbook 14 UX433 ile PUBG Lite ve benzeri oyunları oynayabiliyorsunuzb. Düzgüsel olarak ürünün oyun bilgisayarı olma iddiası yok. Fakat günü kurtaracak bir eğlence sunduğunu da belirteyim.

Asus Zenbook 14 UX433 pil ömrü

Gelelim bilgisayarın en görkemli özelliği olan pil ömrüne: Bilgisayarda 50W 3 hücreli Li-Polimer bir pil kullanılmış. Bu pilin averaj kullanım süresi 10 saat civarında. Gerek kullanım deneyimi gerekse bileşik testlerle bulduğumuz rakamlar beni oldukça şaşırttı. Pil ömrü hakkaten oldukca iyi. Örneğin video izlemede 9 saati aşan bir süre buldum. Ek olarak PCMark 10 pil testleri de yaptım. Bu testte videoda 9 saat 15 dakika, oyun modunda 1 saat 52 dakika ve Çağıl Office uygulamalarında 7 saat 55 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Detaylı ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 8

Pil ömrü hakkaten muhteşem ve bilhassa mobil olanlar için bulunmaz bir nimet. Ek olarak bilgisayarın şarj adaptörünün de oldukça küçük bulunduğunu ve taşırken ağırlık olmayacak bir boyutta bulunduğunu belirteyim.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 9

Asus Zenbook 14 UX433 Türkiye fiyatı

Artan döviz kurları ve vergiler eklenince tahmin edersiniz ki bu bilgisayarın fiyatı çok da fazla fazla ucuz olamıyor. Gönlüm bu şekil ürünleri makul fiyatlara almak istiyor fakat gelinen noktada artık bu donanımı bu hafiflik ve performans çerçevesinde istediğinizde kesenin ağzını açmak gerekiyor. Denetim ettiğim modelin fiyatı 9.5 bin TL civarında idi. Donanım özelliklerine bakılırsa Asus Zenbook 14 UX433’ün fiyatı 12 bin TL’ye kadar çıkıyor. Evet yüksek bir fiyat fakat bu donanım özelliklerini bu hafiflikte isterseniz ne yazık ki bu paraları vermek gerekiyor.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 10

Genel olarak beğendiğim bir bilgisayar olan Asus Zenbook 14 UX433 benden Editör’ün Seçimi ünvanını alıyor. Fiyatı Türkiye şartlarına bakılırsa yüksek olan bilgisayar donanım gücü, hafifliği ve performansı ile göz dolduran bir bilgisayar.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video) 11

BEĞENDİM

 • Tasarım ve hafiflik
 • Pil ömrü
 • Donanım performansı

 

 

BEĞENMEDİM

 • Gündüz tuş aydınlatmasını kullanmamak gerekiyor

Asus Zenbook 14 UX433‘ün video incelemesini aşağıda seyredebilirsiniz:

Asus Zenbook 14 UX433 teknik özellikleri

 • Intel Core i7 8565U işlemci (1.8GHz quad-core with Turbo Boost (4.6GHz) ve 8MB cache)
 • Intel UHD Graphics 620
 • NVIDIA GeForce MX150
 • 14 inç Full HD 16:9 ekran
 • Yüzde 92 ekran gövde oranı
 • 512 GB SSD depolama (475 GB’ı kullanılabiliyor)
 • 16 GB RAM
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C (10Gbps)
 • 1 x USB 3.1 Type-A (10Gbps)
 • 1 x USB 2.0 Type-A
 • 1 x HDMI
 • 1 x MicroSD kart okuyucu
 • 3.5 mm kulaklık / mikrofon çıkışı
 • Arka aydınlyatmalı Türkçe Q klavye
 • Nümerik tuş takımlı touchpad
 • 3D IR HD kamera
 • Dual-band 802.11ac
 • Bluetooth 5.0
 • Harman Kardon ile geliştirilen ses sistemi
 • 50W 3 hücreli Li-Polimer pil
 • 65W adaptör
 • 1147 gram
 • 9.500 TL

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/donanim/asus-zenbook-14-ux433-inceleme-video-5cfe1c40c0d1c523a370776d

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *