Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi

Hem işlerini kolaylıkla yerine getirecek, hem de eğlence tarafında gereksinimlerini karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanların bütçelerini birazcık daha zorlamaları gerekiyor. Asus, ZenBook 13 UX333F modeliyle performans ve bütçe içinde dengeyi arayanlara hitap eden bir seçenek sunuyor. 8000 TL’nin birazcık üstündeki fiyatıyla, günümüz piyasasında makul olarak nitelendirebilecek bir maliyetle haiz olabileceğiniz bu dizüstü bilgisayar Intel Core i7 işlemci, kompakt beden, Full HD ekran benzer biçimde özelliklerle sunuluyor. Asus ZenBook 13 UX333F araştırma yazısında bu dizüstü bilgisayar ile ilgili izlenimlerimizi ve yorumları bulabilirsiniz.

Asus ZenBook 13 araştırma: Tasarım

ZenBook 13 ailesi daha yüksek fiyatlı olan ZenBook S serisiyle benzerlikler taşıyor. Gümüş renkli alüminyum gövdesiyle epey çekici ve kıymetli bir görünüme haiz bulunduğunu söyleyebiliriz. Kapakta Asus’un içten dışa akan halkalar desenini görüyoruz. Firmanın logosu da bu desenin ortasına yerleşiyor. ErgoLift olarak adlandırılan ve Asus’un dizüstü bilgisayarlarında standart hâlini almaya süregelen menteşe yapısı UX333F’te de mevcut. Bu yapı, kapak açıldığında tabanın 3 derecelik bir açıyla yükselmesini sağlıyor. Bu da klavyeyi yükselttiği için yazı yazmayı birazcık daha konforlu hâle getiriyor.

asus zenbook 13 ux333f

ZenBook 13 UX333F, geçen senenin UX331 modeline bakılırsa birazcık daha minik bir gövdeyle geliyor. Asus’un iddiasına bakılırsa cihazın eni ve boyu A4 dosya kağıdıyla karşılaştırılacak değerlere haiz. Boyutlarının küçültülmesi naturel olarak ağırlığın da azalmasını sağlıyor. Doğal ki, ekran çerçevesi de bundan nasibini alıyor. Ne var ki, cihazın kalınlığı selefiyle aynı kalmaya devam ediyor. Bunda yüksek kapasiteli pilin de tesiri bulunuyor.

UX333F kalınca olsa da, minik yüzey alanı ve hafifliği onun çantada kolaylıkla taşınmasını sağlıyor. Sırt çantalarının yanı sıra taraftan asılan el çantalarında da bu dizüstü bilgisayarı taşıyabilirsiniz. Öte taraftan iş yerinde gezinirken de elinizin altında kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir ürün bulunduğunu söyleyebiliriz.

Asus, ZenBook 13’ün bazı MIL-STD 810G askeri dayanıklılık testlerinden geçtiğinin altını çiziyor. Bu da cihazın sıkıntılı koşullarda dayanıklı kalacağını gösteriyor. Dış yüzey parmak izlerine karşı birazcık duyarlı. Bununla beraber çantada taşırken sivri cisimlerle aynı yerde taşımamanızda yarar olacaktır. Aksi takdirde alüminyum yüzey üstünde istemediğiniz çizikler olabilir.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 1

NanoEdge olarak adlandırılan ince çerçeveli ekran tasarımı Asus ZenBook 13 UX333F’de de bulunuyor. Ekran çerçevesi iki kısa kenarda 2.8mm, üst bölümde ise 3.5mm kalınlığa haiz. Asus her şeye karşın web kamerasını ekranın üst kısmında, öteki kenarlara bakılırsa birazcık daha kalınca olan alana yerleştirmeyi başarmış. Bunun yanı sıra 3D IR kamera sistemi de bu ince alanda bulunuyor. Kısacası, Asus dar alanı oldukça verimli halde kullanmayı başarmış.

Kapağı kaldırdığımızda dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi altın renkli ızgara oluyor. Alt tabanın klavye ile birleştiği hat üstüne konumlandırılan bu ızgara, içe doğru kavis icra eden tasarımıyla gövdeye birazcık daha çekici hava katıyor. Sadece burası birazcık hileli bir tasarım unsuru, zira hoparlör burada değil. Harman Kardon teknolojili stereo hoparlörler cihazın altına, her iki kenara doğru yerleştirilmiş.

ZenBook 13 UX333F düşük bir yüzey alanına haiz bulunduğunu söylemiştik. Bu durum klavye ve seyretme dörtgeninin boyutlarını da etkiliyor. Asus, avuçiçinin destek almış olduğu, seyretme dörtgeninin her iki yanını mümkün olmasıyla birlikte geniş tutmaya çalışmış. Tasarımda dengeyi tutturmak amacıyla klavyenin her iki kenarında da dar sayılmayacak alanlar var. Arka aydınlatmalı klavye, 13 inç dizüstü bilgisayarlarda gördüklerimizden daha dar bir alana yerleşiyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 2

Asus klavyenin sayılar ve harfler benzer biçimde oldukça kullanılan tuşlarını standart boyutlara yakın tutmuş. Sadece Türkçe Q klavyenin virgül, sağ Shift benzer biçimde sık kullandığımız tuşları alıştığımız klavyelere bakılırsa değişik büyüklük ve konumlara haiz. Bu yüzden dizüstü bilgisayarı deneyimlemeye başladığımız ilk başlarda yazı yazarken epey hata yaptık. Alışma süresi kullanıcıdan kullanıcıya değişecek ve en sonunda bu klavye düzenine alışacaksınız. Bilhassa sağ Shift tuşunun normale bakılırsa minik olması bizi epey zorladı. Klavyenin tuşları fazla sert değil, bununla birlikte derinliği de iyi seviyede. Bu durum klavyenin değişik tuş düzenine ve boyutlarına birazcık daha kolay alışmaya destek oluyor.

İzleme dörtgeni de klavye benzer biçimde 13 inç dizüstü bilgisayarların birçoğuna bakılırsa daha minik bir alana haiz. Her neyse ki, bu durum kullanıma negatif bir etkide bulunmuyor. ZenBook 13’ü deneyimlediğimiz süre süresince fareye nerede ise asla gerekseme duymadık. İzleme dörtgeninin yumuşak ve pürüzsüz yüzeyi ile yüksek hızı, Windows 10 kullanıcı arayüzünü kolaylıkla denetim etmeyi sağlıyor. Oyunlar için de aynısının söz mevzusu bulunduğunu söyleyebiliriz.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 3

Asus, seyretme dörtgenini verimli halde kullanmayı ZenBook 13’te de sürdürüyor. Şirket buraya sayısal tuş ekibi da yerleştirmiş. Sağ üst köşedeki tuş ekibi simgesine hafifçe bastırdığınız takdirde arka aydınlatmalı tuş ekibi görünecektir. Asus, böylelikle bazı kullananların oldukça sevilmiş olduğu ve bilgisayarında bulunmasını istediği sayısal tuş takımını minik bir gövdede sunuyor. Bir ihtimal bu sayısal tuş ekibi oyun oynarken denetim amaçlı kullanılamayabilir, sadece devamlı hesap icra eden ve sayılarla iş yapanlar için kullanışlı bulunduğunu söyleyebiliriz. Sadece kullanmadığınız durumlarda sayısal tuş takımını kapalı tutun. Aksi takdirde, yazı yazarken avuç içiniz Enter ya da Geri tuşlarına temas edebilir ve bu da istenmeyen satır geçişlerine yada silmelere yol açabilir. Ayrıca sayısal tuş ekibi kullanılmadığı takdirde, belli bir süre sonrasında otomatikman kapanıyor.

Asus ZenBook 13 araştırma: Ekran, Donanım, Performans

Asus ZenBook 13 UX333F’in ince çerçevesi 13.3 inç ekranın etrafını sarıyor. Ekran 16:9 görüntü oranı ve 1920 x 1080 px çözünürlüğe haiz. LED arka aydınlatmalı ekran, yüzde 95 ekran-gövde oranıyla bir dizüstü bilgisayar için sınır kabul edilebilecek noktalarda geziniyor. Günümüzde 2K yada 4K ekranlı dizüstü bilgisayarlar revaçta, sadece ZenBook 13’ün nispeten minik ekranında Full HD çözünürlük kafi oluyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 4

Asus, ekranın 178 derecelik geniş görüş açısına haiz bulunduğunu söylüyor. Ekrana kenarlardan bakmaya başladıkça renkte ve parlaklıkta azalmalar gözlenebiliyor. Buna karşın ekranda neler bulunduğunu rahat halde görmeye devam edebilirsiniz. Ekran yüksek kontrastı ve sRGB renk gamının yüzde 100’ünü desteklemesi yardımıyla etkisinde bırakan görüntüler sunuyor. Ne var ki, parlaklık 250 nit ile sınırı olan. Bu durum aydınlık ortamlarda ve dışarıda kullanıma birazcık engelleme getirebilir. Elimizdeki modelde bulunan mat ekran, düşük yansıması yardımıyla emek vermeyi ve bir şeyler izlemeyi birazcık daha kolaylaştırıyor.

ZenBook 13 UX333F’in ekranı dokunmatik değil. Sadece bunun büyük bir yitik bulunduğunu söyleyemeyiz. İzleme dörtgeni Windows 10 işletim sisteminde gezinme ve işleri yapma mevzusunda fazlasıyla kafi görünüyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 5

Port seçenekleri mevzusunda ZenBook 13 UX333F’in günümüzün gereksinimlerini karşıladığını görüyoruz. Sol tarafta şarj portu, HDMI, USB-A 3.1 Gen 2 ve USB-C 3.1 Gen 2 portları var. Sağ tarafta ise 3.5mm kombo ses jakı, USB-A 2.0 portu ve microSD kart yuvası bulunuyor. Ek olarak sağ kenarda güç ve şarj durumunu gösteren iki tane minik LED lamba da mevcut.

Asus akıllı telefonların fotoğraf ve görüntü kaydı için daha çok kullanıldığını düşünerek microSD kart yuvasının daha uygun olacağını düşünmüş olabilir. Sadece SD kartlar hâlâ daha oldukça kullanılıyor. Bu yüzden o kartlara uygun bir yuvaya yer verilmesi daha iyi olabilirdi. Öte taraftan, günümüz dizüstü bilgisayarlarına Thunderbolt 3 portlarını daha sık görmeye başladık. ZenBook 13 UX333F’teki USB-C portu ise Thunderbolt 3 desteğine haiz değil.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 5

Kablosuz bağlantı tarafında ise Intel 9560 WLAN modülünün bulunduğunu görüyoruz. Bununla beraber Bluetooth 5.0 desteği mevcut. Ethernet portuna gerekseme duyanlar için kutudan bir tane USB-Ethernet adaptörünün çıktığını da belirtmeden geçmeyelim. Bundan önceki bölümde belirttiğimiz benzer biçimde, hoparlörler alt bölümde, her iki kenara doğru yerleştirilmiş. Kendi boyutundaki dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, oldukça kafi şiddete haiz olan ve doyurucu bir ses çıkışı sunduğunu görüyoruz.

Bizlere kontrol için gelen Asus ZenBook 13 UX333F modeli Intel Core i7-8565U Whiskey Lake işlemci bulunuyor. Whiskey Lake U serisi yongalar, Coffee Lake serisiyle aynı şekilde 14nm++ üretim mimarisini kullanıyor. Sadece U serisi yongalar 15W ile daha düşük bir TDP değerine haiz.  Bu yonga setin barındırdığı Intel UHD Graphics 620 dahili GPU’ya Nvidia GeForce MX150 ayrık grafik işlemci birimi de birlikte rol alıyor. 8 GB LPDDR3 RAM ve 256 GB SSD sürücü de donanım paketini tamamlıyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 7

Core i7 işlemci Asus ZenBook 13’ün ustalaşmış seviyedeki işleri gerçekleştirmesi için kafi oluyor. Kısaca, hareket hâlindeyken Photoshop’da fotoğraflarınızı düzenleyebilir yada Premiere Pro’da video oluşturma işlerini yerine getirebilirsiniz. Aynı anda birden fazla uygulamayı bir arada kullananlar için 8 GB RAM’i oldukça tavsiye etmiyoruz, sadece bu dizüstü bilgisayarı dışarıdaki işlerinizde yada tatilde kullanacağınızı düşündüğümüzde bu RAM kapasitesinin makul bulunduğunu düşünebiliriz. 256 GB depolama kapasitesi ise günümüzdeki dizüstü bilgisayarlar için kafi görünmeyebilir. Sadece OneDrive ya da Dropbox benzer biçimde bir bulut depolama kapasitesi servisinden yararlanarak bulut depolamadan yararlanabilir, nispeten kısıtlı mahalli depolama kapasitesini daha verimli halde kullanabilirsiniz.

Profesyoneller için çekici gelebilecek özelliklerden bir tanesi de Nvidia GeForce MX 150 ayrık GPU oluyor. GTX 1030 GPU’nun mobil versiyonu olan bu grafik işlemci birimi video yada grafik işlerinin daha verimli şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. GeekBench 4 compute testine baktığımızda dahili GPU ile arada oldukça büyük fark yok benzer biçimde görünüyor. Gene de, ayrık GPU’nun bulunması performans gerektiren işlerde öyleki ya da bu şekilde fark yaratıyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 8

ZenBook 13 UX333F oyun oynamak için elverişli bir dizüstü bilgisayar olmayabilir. Gene de, boş zamanlarını oyunla değerlendirmek isteyenler için belli seviyede tatminkar olacaktır. PUBG Lite akıcı grafikler ve hız sunuyor, sadece bu sırada klavyenin dikkate kıymet halde ısındığını söylememiz gerekiyor. Isınma demişken, UX333F’in oldukça sessiz çalıştığını söylemeliyiz. Sessiz Fan soğutma sistemi düşük gürültü ile dizüstü bilgisayarın mümkün olmasıyla birlikte serin kalmasını sağlıyor.

Pil tüketimi mevzusunda, Asus ZenBook 13 UX333F iyi bir aygıt. Dizüstü bilgisayarda 50Wh kapasiteli lityum polimer pil bulunuyor. Aynı anda birçok sekmenin açık olduğu Chrome ile internette gezinme, sistem deposu kullanımında eli açık olan uygulamaların aynı anda kullanıldığı yoğun kullanım durumlarında bile ZenBook 13, averaj 5-6 saate varan kullanıma ulaşabilecek gücü sunuyor. Eğer Windows’un yerleşik olarak sunmuş olduğu pil tutum modunda kullanırsanız, kullanım süresini 9 saatin üzerine çıkarmanız da söz mevzusu olabilir. Yolculuklarda ZenBook 13 ile video seyretmek isterseniz, bilgisayar bu aşamada da ihtiyacınız olan şeyleri yeteri kadar karşılayacaktır. Wi-Fi ve Bluetooth’u, bununla birlikte öteki uygulamaları kapattığınız takdirde, ekran parlaklığı seviyesi yüzde 70’lerdeyken 7 saate varan bir pil ömrü sunabilir. Bu da epey uzun iki filmi tamamen bitirmenize müsaade edecektir.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 9

Doğal ki, kullanım yoğunluğuna bakılırsa pil ömrü değişim gösteriyor, sadece şarj cihazını evde yada iş yerinde bırakıp birkaç saatliğine dışarı çıktığınızda, pilin bitmesi endişesini taşımadan işlerinizi yerine getirebilirsiniz. Şarj adaptörü de tek bir parçadan oluşuyor, çantada yer kaplamıyor. Şarj portunun Asus’a özgü olması ise piyasada çoğunlukla görmeye başladığımız USB-C uçlu şarj adaptörlerini kullanmanın önüne geçiyor.

Asus ZenBook 13 araştırma: Yazılım ve Güvenlik

Asus ZenBook 13 UX333F’te Windows 10 Home yüklenmiş olarak geliyor. Asus, ön yüklü gelen uygulamalar mevzusunda mümkün olmasıyla birlikte dar alanda hareket etmeye çalışmış. Asus Install adında olan bir uygulama yardımıyla çeşitli araçları ve uygulamaları yükleme tercihi size bırakılıyor. Öte taraftan Asus Hello adında olan bir uygulamayı da görüyoruz. Bunun haricinde ZenBook 13, klasik bir Windows 10 dizüstü bilgisayarı. Windows Mağaza üstünden arzu ettiğiniz uygulama yada oyunu yükleyebileceğiniz benzer biçimde, klasik Windows uygulamalarını da kolaylıkla kurup kullanabilirsiniz. Windows hesabınızla bağlayabilir, OneDrive bulut depolama alanınız var ise, dosyalarınızı eş zamanlayabilir ve dosya yönetimi işlerinde buluttan destek alabilirsiniz.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 10

ZenBook 13 UX333F’te, bir çok dizüstü bilgisayarda gördüğümüz parmak izi okuyucusuna rastlamıyoruz. Sadece Asus bunun yerine, oldukça daha kullanışlı olabilecek yüz tanıma sistemini sunuyor. Ekranın üst kısmında, 720p web kamerasının yanı sıra üç boyutlu kamera sistemi var. Böylelikle güvenlik seviyesi iki boyutlu yüz taramaya bakılırsa daha yüksek olacak halde yüz tanıma işlemi gerçekleştiriliyor. Ayarlar içinden Windows Hello ile kimlik doğrulama ayarlarını yaptığınızda, ekran kilidini PIN yada gizyazı girmeden, direkt yüzünüzle açabilirsiniz. Yüz tanıma sistemi oldukça süratli şekilde çalışmasıyla epey beğenimizi kazanmıştır.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 11

Asus ZenBook 13 araştırma: Netice

Asus ZenBook 13 UX333F yüksek bir araç-gereç kalitesine haiz. Tasarımıyla epey çekici görünüyor ve kıymetli bir bilgisayar havasını yansıtıyor. Kompakt boyutları yardımıyla derhal her çantada kolaylıkla taşınabilir, elde de bir yerden başka bir yere kolaylıkla götürebilirsiniz. Hafifçe olması da mühim bir pozitif yanları. Asus’un ince ekran çerçevesine karşın web kamerasını ekranın üst kısmına yerleştirmesi takdire şayan. Üstelik bu alanda kızıl ötesi kamera sistemi de var ve yüz tanıma ile ekran kilidini açmayı hızlıca gerçekleştiriyor.

Asus ZenBook 13 UX333F İncelemesi 12

Taşınabilir bir 13 inçlik dizüstü bilgisayara bakılırsa oldukça iyi ve tatminkar bir performans sunan ZenBook 13 UX333F’in bir çok vakit sessiz şekilde emek vermesi mühim bir avantaj. Pil tarafında da tatminkar bir grafik çizmeyi başarıyor. Thunderbolt 3 benzer biçimde geleceğe dönük bir bağlantıyı görmemek ve Asus’un kendi şarj portunu kullanmak zorunda kalmak negatif durumlar benzer biçimde görülebilir, sadece USB-C, HDMI ve USB-A benzer biçimde yaygın portların bir arada bulunması bu tarz şeyleri telafi etmeyi başarıyor. Ekranı da kaliteli, bir ihtimal 16:10 görüntü oranı ve buna bakılırsa ayarlanmış çözünürlük daha çok alan sağlayabilirdi, sadece bu durum da kompakt tasarımdan taviz vermek anlamına gelirdi. Öte taraftan, 16:9 görüntü oranlı ekranın da videoları kolaylıkla, altta yada üstte siyah renkli çubuklar olmadan seyretme imkanı sunacağını unutmamak gerekiyor.

ZenBook 13 UX333F’i piyasada 8000-8500 TL içinde bir fiyattan bulmak mümkün. Intel Core i7 işlemcili ve kompakt gövdeli dizüstü bilgisayarları 10000 TL’nin üstünde fiyatlarla görmeye çoğunlukla başladığımız bir ortamda UX333F, oldukça makul bir seçenek benzer biçimde görünüyor.

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *