Apple’dan 5 çalışanlı şirkete logo davası

 Apple’dan 5 çalışanlı şirkete logo davası


🕔

 
 
 

ABD’li teknoloji devi, yiyecek tarifi üzerine toplumsal paylaşım uygulaması olan Prepear’a dava açtı. Bunun sebebi, Prepear’ın armut çizimi şeklindeki logosunun Apple’ın ısırılmış elma şeklindeki logosuna oldukca benzediği iddiası.

Apple, daha ilkin Alman Bisiklet Yolu (Apfel Route) ile Norveçli siyasal bir parti olan Fremskrittspartiet’e ‘logo’ davası açmıştı. İkon haline gelmiş ısırılmış elma logosu mevzusunda son aşama korumacı bir tutum sergileyen Apple’ın yeni hedefi yiyecek tarifi uygulaması oldu. The Verge’de yer edinen habere nazaran ABD’li teknoloji devi, logosu bir armut olan Prepear uygulamasına dava açtı.

‘MÜŞTERİLERİ YANILTACAK’ İDDİASI
Şirket, Prepear’ın armut şeklindeki logosunun, Apple logosunun ‘ayırt edici hususi durumunu azaltacağı’ ve tüketicilerin Apple ve Prepear’ın hizmetlerini karıştıracağı sebebi öne sürülerek yasal yollara başvurduğunu deklare etti. Olay, Prepear’ın sahibi olan Super Healthy Kids’in uygulamanın logosu için marka tescili başvurusunda bulunmasıyla başladı. Apple, kendi logolarına benzerliği sebebiyle müşterilerin Prepear’ın kendi hizmetleri olduğu fikrine kapılacaklarını öne sürdü.

PREPEAR, 14 BİNDEN FAZLA DESTEK İMZASI TOPLADI
Bu davanın arkasından Prepear’in kurucu ortağı olan Russell Monson, ‘Armutu elmadan kurtarın’ sloganıyla imza kampanyası başlattı ve 14 binden fazla destek aldı. Monson yapmış olduğu açıklamada, “Bizim şeklinde yalnız beş çalışanı bulunan bir şirket için trilyon dolarlık Apple ile uzun soluklu bir hukuk savaşı vermek olanaksız. Bu korkulu bir edinim” diye konuştu.

‘MÜCADELE ETMEK, AHLAKİ SORUMLULUĞUMUZ’
Firmanın bir diğeri kurucu ortağı Natalie Monson ise Instagram mesajında, “İnsanlara Apple ürünlerini kullanmayı bırakın demiyorum. Bir tek geri adım atmalarını sağlamamıza destek olun. Apple’ın küçük işletmelere olan agresif tutumuna karşı durmak ve logomuzu koruma hakkı için savaşım etmek, bizim için etik bir sorumluluk şeklinde hissediyorum” ifadelerini kullandı. Apple ise Prepear’ın logo tescili başvurusunun reddedilmesi mevzusunda ısrar eden.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/appledan-5-calisanli-sirkete-logo-davasi/1511188

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *