Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

 Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

Dışarı çıktınız ve web bağlantısına gerekseme duyan akıllı telefon haricinde bir cihazınızı kullanmanız gerekiyor. Etrafta da kablosuz ağ yok ya da olanlara güvenlik yüzünden bağlanmak istemiyorsunuz. İşte bu şeklinde durumlar için Hotspot ya da Tether isminde olan bir teknoloji yardımı ile cep telefonunuzdaki interneti paylaştırma hususi durumunu kullanabilirsiniz. 

Cep telefonlarında bulunan web bağlantısı başka cihazların kullanımı için paylaştırılabiliyor. Tether ya da HotSpot isminde olan web paylaşımı günümüzde tüm akıllı telefonların standart bir özelliği. Hem iOS hem Android işletim sistemine haiz akıllı cep telefonlarında kullanılabilen bu özellik yardımıyla bilgisayar, bir başka telefon ya da internete bağlanabilen herhangi bir cihaza web sağlanabiliyor. Bu yazımızda ise Android işletim sistemine haiz telefonlarda web paylaşımının iyi mi yapılabileceğini anlatıyoruz. İşte adım adım web paylaşımı:

Android telefonlarda web paylaşımı iyi mi yapılır?

Ilk olarak telefonumuzda Ayarlar doğrusu Settings menüsüne girmemiz gerekiyor. Burada (telefondan telefona adlar birazcık değişiyor olsa da) Ağ ve İnternet kısmına giriyoruz. Bu menüye girdiğimizde Hotspot ve Tethering seçeneğine dokunduğumuzda karşımıza internetimizi paylaştırma ayarlarımız geliyor. Burada da değişik seçenekler yer ediniyor:

Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır? 1

  • USB tethering: Bu yöntem yardımıyla kablolu olarak internetimizi USB üstünden paylaştırıyoruz. Bu yöntemin etken olması için telefonun USB kablo ile bir bilgisayara bağlı olması gerekiyor.
    Taşınabilir Kablosuz hotspot:Bu menüyü etken ettiğimizde internetimizi mevcud ayarlar ile kablosuz olarak paylaşıma açıyoruz.
    Kablosuz hotspot kurulumu yap: Bu seçenek altında ise Hotspot ayarlarımız yer ediniyor. Burada kablosuz ağımıza isim verebilir, şifreli ya da şifresiz olmasını sağlayabilir, gizyazı atayabilir ve telefonumuz destekliyorsa frekans bandı (2.3 yada 5 Ghz) seçeneğini etken edebiliriz.
    Bluetooth Tethering: Bu menüde ise telefonumuzun internetini Bluetooth teknolojisini kullanarak paylaştırabiliyoruz.
  • Ek olarak anlattığımız bu ayarların saf Android yüklü bir telefon için geçerli bulunduğunu belirtelim. Marka ve modele gore menüdeki adlar ve bu ayarın yeri birazcık farklılık izah edebilir. Yalnız ismen gene Tether ya da Hotspot olacağını belirtelim.Siz de kendi telefonunuzda yapacağınız küçük bir araştırma bu özelliği keşfetmenizi elde edecektir.

Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır? 2

 

Android telefonlarda web paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bu yöntem güzel ve kullanışlı olsa, webin olmadığı yerlerde bilgisayarımız için kablosuz bir web ağı oluşturmamızı sağlasa da bazı dikkat edilmesi gereksinim duyulan mevzular da bulunuyor.

Pilin en büyük düşmanı

Ilk olarak bu yöntemin telefonun pilini oldukça süratli bir halde bitireceğini dikkatsizlik etmeyin. Zira akıllı telefonun interneti paylaşmak ek olarak enerji gerektirdiğinden pilinizin hızlıca biteceğini belirtelim.

Android işletim sistemli telefonunuzu Hotspot olarak kullanırken oluşturduğunuz ağa ne olursa olsun bir gizyazı atamalısınız. Üreticiler bu özelliği standart olarak şifreli olarak sunarlar (bu yapınak ayarı şifreyi yukarıdaki satırlarda anlattığımız Kablosuz hotspot kurulumu yap menüsünden görebilir ve değiştirebilirsiniz). Bu yüzden siz ayarları değiştirmediğiniz sürece bu kablosuz ağın bir şifresi olacaktır. Yalnız şifreyi kaldırırsanız etraftaki başkaları da bu ağdan faydanacaktır. Bu da genel olarak istenen bir şey değildir.

Data paketiniz hızlıca bitebilir

Ek olarak bu yöntemin telefondaki data paketinizi hızlıca bitmesine niçin olacağını dikkatsizlik etmeyin. Bilgisayarda açık unutulan bir güncelleme ya da iCloud yedeklemesi şeklinde durumlar telefona bağlı olmak aslına bakarsan sınırı olan olan cep paketinizin hızla tükenmesine yol açabilir. Bu şeklinde durumlara karşı hazırlıklı olun. yoksa ayın başlangıcında paketi bitmiş biri olarak ay sonuna kadar internetsiz dolaşmak ya da yeni data paketi satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/nasil-yapilir/android-telefonlarda-internet-paylasimi-nasil-yapilir-5aea89f9e54d4428aa3a92c5

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *