AB’de teknoloji devlerine karşı adil rekabet hazırlığı

 AB’de teknoloji devlerine karşı adil rekabet hazırlığı


🕔

 
 
 

Avrupa Birliğinin, büyük teknoloji şirketlerine karşı “adil rekabeti” sağlamak için daha katı kurallar hazırlığında olduğu bildirildi

Financial Times’ın haberinde, AB Komisyonunun, Avrupa’da pazar hakimiyetleri müşterilerin ve daha küçük şirketlerin çıkarlarını tehdit ediyorsa Alphabet, Amazon, Apple, Feysbuk ve Microsoft şeklinde büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa operasyonlarını parçalamaya yada satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlığı içinde olduğu ifade edildi.

AB Komisyonunun yıl sonuna kadar sunmayı organize etmiş olduğu “Dijital Hizmetler Yasası” ile Feysbuk ve Twitter şeklinde şirketlerin toplumsal medyada içeriğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini çoğaltmak istediği haberde yer aldı.

ABD’nin beş büyük teknoloji şirketi Alphabet, Amazon, Apple, Feysbuk ve Microsoft, satışlarının averaj dörtte birini Avrupa’da gerçekleştiriyor. Bu firmalar, uzun süredir AB rekabet kurumların hedefinde bulunurken, bunların daha küçük rakipleri, önemli iş alanlarından dışlanmaktan yakınma ediyor.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/abde-teknoloji-devlerine-karsi-adil-rekabet-hazirligi/1520207

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *