6 Adımda Online Butik Açmak Nasıl Olur?

 6 Adımda Online Butik Açmak Nasıl Olur?
access_time

hourglass_empty

person_outline

Bir online butik açmak mı istiyorsunuz? Bir online butik açmak isterim diyorsanız doğru adrestesiniz. İnternet ile artık bir dükkan kiralamadan bir online mücevherat yada online giyim sitesi açabilirsiniz. Bu rehberimizde altı rahat adımda online butik açmak iyi mi olur öğreteceğiz.

1. Online İşletmenizi Planlayın

İlk ilkin bir işletme planı yapın. Online butik sitenizi açmanıza destek olacaktır. Eğer bankadan yada yatırımcılardan fon yada kredi almak istiyorsanız bir işletme planı gereklidir.

Temel olarak planınız işletmenizin ne hakkında bulunduğunu, hedeflerini ve bu hedeflere iyi mi ulaşacağını içermelidir. Ek olarak işletmenizin üretimdağıtımpazarlama vb. şeklinde operasyonlarından da bahsetmelidir.

Bir online butik sahibi olarak işletme planınızda dikkat etmeniz gereksinim duyulan birkaç mühim element bulunmaktadır:

1.1. Online Butik Markanızı Tanımlayın

Butiğinizin markası işletmenizi iyi mi yöneteceğinizi belirleyecektir. Kitlenizin kim olduğundan ve hangi ürünleri sattığınızdan iyi mi pazarlama yaptığınıza kadar.

Markanızı tanımlamak için hedef pazarınıza karar vermekle başlayın. Yeni işletmeler için kitlenizi genişletmeden ilkin belirli bir demografiğin ihtiyacını karşılayın. Minik bir kesime odaklanarak işletme ve pazarlama stratejinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

İşe hedef pazarınızın aşağıdaki şeklinde niteliklerini listelemekle başlayın:

 • Konum
 • Meslek
 • Cinsiyet
 • Yaş aralığı
 • Gelir

Ondan sonrasında ise kim olduklarını bulmak için daha kapsamlı bir araştırma yapın. Kişisel motivasyonlar, satın alım davranışı, beğenileri ve beğenmedikleri vb. şeklinde açıları düşünün.

Arama sonuçlarınıza bağlı olarak bir müşteri karakteri oluşturun. İdeal pazarınızın temsili olacak bu karakteri online butiğinizin markasını geliştirmek için bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Ondan sonrasında ise nişinizi belirleyin. Yalnızca bir alana sadık kalmış olarak uzmanlaşabilirsiniz.

Eğer hedef pazarınız adam ofis işçileriyse nişiniz ustalaşmış adam giyim olabilir. Ya da yalnızca kravat yada omuz çantası şeklinde belirli takıları satarak nişinizi daraltabilirsiniz.

Kime, ne sattığınızı esasen belirledikten sonrasında işletme adına geçebilirsiniz. Kısa, hatırlanabilir ve telafuzu kolay olsun ki insanların aklında daha uzun kalsın. Buna ek olarak online butiğinizin markasını da temsil etmelidir.

Bunların haricinde, yaşadığınız ülkede ticari işletme olarak kaydedilmeye uygun olmalıdır.

Eğer adını belirlediyseniz markanızın görsel kimliğini oluşturmayla devam edin. Buna butiğinizin estetiği, logo, örnekleri paketleme vb şeklinde açılar da dahildir. Tasarımın satın alan karakterinize hitap ettiğinden güvenilir olun.

1.2. Envanter Deposu Arayın

Şimdiyse satacağınız ürünler için bir kaynak arayın.

Hatırlamanız gereksinim duyulan bir kriter ise tedarikçinin ürünlerinin butiğinizin stiline uymasıdır. Eğer mümkünse ürünlerin standardını denetim etmeniz için bir örnek isteyin.

Bazı işletmeler, ürünlerini Maker’s Row yada Alibaba şeklinde toptancılardan almaktadır.

Alibaba Toptancı

Diğeri mağazalarsa Indie Source yada Ever Shiny şeklinde imalatçılarla direkt olarak çalışabilir. İmalatçılardan kişiselleştirilmiş ürünler isteyebilir ve toplu üretmelerini rica edebilirsiniz.

Evershiny Butik İmalatçısı

Her iki türlü de çoklu alım yaparak harcamaları düşürebilirsiniz. Bir tek ürünleri kendiniz depolamanız gerek.

Alternatif olarak dropshipping’i tercih ederek envanteri ve üretim harcamalarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yöntemle tedarikçiler ve müşteriler içinde bir aracı olmuş olmuş olmuş olmuş olursunuz. Ürünlerinize markanızı bastırabilirsiniz yalnız bu tedarikçinize bağlıdır.

Eğer dropshipping tedarikçileri bulmak isterseniz Salehoo ve AliDropship görkemli dizinlerdir.

Online butik için salehoo tedarikçisi

1.3. Stoklamayı ve Kargolamayı Düşünün

Hadi ürünlerinizi stoklamaya ve kargolamaya geçelim.

Eğer dropshipping’i tercih ederseniz envanter ve kargolamayla uğraşmayacak zorunda kalmayacaksınız bundan dolayı bunlar tedarikçilerin sorumlulukları olacaktır.

Dropshipping yönteminde ürünlerde kusur yada kargolama sorunları olursa müşterilerle ilgilenmeye hazır olmalısınız. İadelerle ilgilenmenin daha karmaşık olabileceğinden dolayı tedarikçilerinizle iletişimde olmanız iyi olacaktır.

Öte taraftan bir toptancı yada tedarikçi ile çalışırken envanterle kendiniz ilgilenmeniz gerekir. Gene de ürünlerinizi kovuşturmak ve kalite kontrollerini yapmak daha kolay olacaktır. Üstelik masraflarınızı düşürmenin yolları da mevcuttur.

Bunun bir yoluysa ürünlerinizi kendi yaşam alanınızda depolamaktır. Bir tek bazı bölgelerde evinizde ne kadar işletme envanteri barındırabileceğinize dair düzenlemeler olabilir. Eğer haiz olduğunuz ürünlerin miktarı sınırları aşarsa kendinize bir depo alanı kiralamanız gerekebilir.

Kargolama içinse birçok seçenek bulunmaktadır. Harcamaları ağırlığa yada bölgeye bakılırsa hesaplayabilir yada türden bağımsız olarak tüm ürünlere durağan(durgun) bir oran uygulayabilirsiniz. Hangisinin size en iyi uyduğunu görmek için araştırma yaptığınızdan güvenilir olun.

Ek olarak açık bir iade politikasına haiz olduğunuzdan güvenilir olmalısınız. Müşterilerinizin ürünleri kaç gün içinde geri yollayabileceğini ve iadelerini ne vakit alacağını belirtin. Hangi ürünlerin iade edilebileceğini ve ürünlerin iyi mi geri yollanacağını da içermeniz yararınıza olacaktır.

Eğer stoklama yada kargolama ile uğraşmak istemiyorsanız bir lojistik hizmetiyle anlaşabilirsiniz. Lojistik şirketi, belirli bir ücret karşılığında sizin için depolama, teslimat ve iadelerle ilgilenecektir. Bunlara bazı kullanımı yaygın örneklerse ShipWire ve ShipBob‘dır.

Shipbob

2. Online Butik İşletmenizi Kayıt Edin

İşletmenizi resmi olarak açmadan ilkin lüzumlu evrak işleriyle ilgilenmeniz gerekmektedir.

Toplamanız gereksinim duyulan dökümanlar nerede yaşadığınıza bakılırsa değişmektedir. Bu yüzden kapsamlı bir araştırmak yapmak ve bu adımı tamamlamak için bir avukata danışmak iyi bir düşünce olacaktır.

Bir fazlaca zaman, bir işletme yapısı seçerek başlanılmaktadır. Bir oldukça ufak işletme sahibine kendilerini Limitet Şirket olarak kaydetmeleri önerilir. Bu seçenek işletmenizin iflası yada dava edilmesi durumunda kişisel mal varlığınızı koruyacaktır.

Bunun haricinde vergi toplamak ve dosyalamak için işletme ve satış vergi numarası almanız gerekebilir. Bazı ülkelerde ise işletmenizin operasyona başlamasından ilkin satıcı iznini almanız gerekir.

Tüm evrak işlerini bitirdikten sonrasında online butik işletmenizi kurabilirsiniz.

3. Online Butik İşletmeniz için Bir e-Tecim Platformuyla Site Kurun

Bir online mağaza kurmanın birçok yolu olsa da kendi sitenizi kurmanıza müsaade eden bir e-Tecim platformu seçmeniz önerilir. Bu şekilde, para kazanma, tasarım ve alışveriş deneyimi üstünde daha oldukca kontrole haiz olacaksınız.

En popüler e-Tecim platformlarından bazıları WooCommercePrestaShop ve Magento‘dur.

Doğru sonucu vermenize destek olmak için üç platformun da artıları ve eksileriyle beraber genel bakışlarını sunacağız:

WooCommerce

WooCommerce web sitesi

WooCommerce herhangi bir web sayfasını bir online mağazaya dönüştürebilen bir WordPress eklentisidir. Bu eklentiyle bir alışveriş sitesi oluşturmak oldukça kolaydır. Kullanmanız için web hosting satın alımı gerektiren bir WordPress sitesine ihtiyacınız olacaktır.

Built With‘e bakılırsa WooCommerce 30,000’den fazla web sayfasına güç vermektedir ve bu sayı da günümüze dek en yaygın kullanılan e-Tecim platformu bulunduğunu göstermektedir.

Eklenti etkinleştirildikten sonrasında online butik sitenizi anında kurmaya başlayabilirsiniz. WooCommerce size adım adım yardım edecek ve mağazanız için otomatikman web sayfaları kuracaktır. Arayüzle emek vermesi kolay olduğundan web sitenizi rahatça yönetebilirsiniz.

Artıları

 • Parasızdır — eklentinin kendisini hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Ödeme işleme ve mağaza analitikleri şeklinde temel e-Tecim özelliklerini kendiliğinden barındırmaktadır.
 • Genişletilebilir — Online butik sitenizi kişiselleştirmeniz için kullanabileceğiniz geniş kapsamlı bir WooCommerce uzantı koleksiyonu mevcuttur. Üstelik, premium seçenekler sunan birçok üçüncü taraf siteler de bulunmaktadır.
 • Mobil uygulaması vardır — masaüstünde bulunmadığınız vakit da e-Tecim mağazanızı telefonunuzdan yönetebilirsiniz.

Eksileri

 • Canlı destek yoktur — eğer resmi bir temsilciden anında desteğe ihtiyacınız olursa bir e-posta yollayabilirsiniz. Bir tek kılavuzlarına oldukça kapsamlıdır ve size yanıt verme mevzusunda destek olacak birçok online yazı bulunmaktadır.

Netice olarak, eğer bir usta değilseniz WooCommerce adım atmak için görkemli bir seçenektir. Bir tek herhangi bir sorunla karşılaşırsanız kendiniz çözmeye hazır olun.

PrestaShop

Online Butik Yazılımı PrestaShop

PrestaShop bilhassa online mağazalar oluşturmak için tasarlanmış bir platformdur. Açık kaynaklı olmasından dolayı yazılımı indirebilir ve web hosting’inize parasız bir halde kurabilirsiniz.

PrestaShop, mağaza elementlerini özelleştirmek, siparişleri yönetmek ve satın alan sorgularıyla ilgilenmek şeklinde en temel e-Tecim fonksiyonlarını içermektedir. Özetlemek gerekirse PrestaShop, internetten butik açmak için kullanılabilir.

Eğer uzantı ekleme ihtiyacı duyarsanız onları PrestaShop’ın pazar alanında bulabilirsiniz.

Artıları

 • Yerelleştirme özellikleri — mağaza ayarlarınızı çeşitli ülkelere erişilebilir olması için değiştirin. Ek olarak dil çevirilerini, çoklu para birimlerini ve mahalli vergi kurallarını etkinleştirebilirsiniz.
 • Dahili SEO fonksiyonları — ürünlerinizin meta verilerini özelleştirerek arama motorlarındaki keşfedilebilirliklerini artırın.
 • Kapsamlı analitikler — İstatistikler menüsü online mağazanızın en iyi satan ürünleri ve bülten kayıtlarından trafik kaynaklarına kadar birçok açısını özetlemektedir.

Eksileri

 • Premium destek planları — eğer direkt desteğe ihtiyacınız olursa destek paketlerinden birini satın almanız gerekir.
 • Masraflı uzantılar — yalnızca birkaç parasız modül ve tema mevcuttur.

Tıpkı WooCommerce şeklinde PrestaShop da kendi başına oldukça güçlüdür. Gene de bütçesini düşünenler için en iyi seçim olmayabilir.

Magento

Magento, Online Butik için CMS

Magento bir fazlaca zaman büyük işletmeler tarafınca kullanılır yalnız tüm boyuttaki firmalar bu e-Tecim platformunu kullanabilir.

Toplamda iki tane Magento sürümü bulunmaktadır: Açık Kaynak ve Tecim. İlkini indirmek parasızdır ve kendi web hosting’inizde kurabilirsiniz. İkincisiyse premium, barındırılan bir sürümdür. İkisi de aynı yazılımı kullanmaktadır.

Tecim versiyonu daha oldukça özelliğe haizdir yalnız Açık Kaynak sürümü de fazlasıyla güçlüdür. Entegre edilmiş ödeme sistemlerine haiz özelleştirilebilir bir mobil dostu mağaza oluşturmanıza izin verir. Bununla beraber internasyonal müşterilere de ürün satmak için çeşitli fonksiyonlara haizdir.

Artıları

 • Özelleştirilebilir— bu yazılım kargolama şekilleri ve vergi hesaplamadan katalog yönetimine kadar çeşitli ayarlar sunarak e-Tecim sitenizi yapılandırmanıza izin verir.
 • Uzatılabilir— Magento, uygulama pazar alanında 5000’den fazla uzantıya haizdir. Butiğinizi istediğiniz şeklinde büyütebilirsiniz.
 • Dahili arama özelliği — ElasticSearch ile online mağazanıza bir arama çubuğu ilave edin ki ziyaretçileriniz aradıklarını hızlıca bulabilsin.

Eksileri

 • Dik öğrenme eğrisi — diğeri iki platforma kaıyasla eğer bu platformu maksimum potansiyelinde kullanmak istiyorsanız birazcık web geliştirme becerilerine gerekseme duyacaksınız. Sayfa Kurucu şeklinde çömez dostu özelliklerle Tecim versiyonunda bulunmaktadır.

Genel olarak, Magento tüm ölçülerdeki mağazalar için görkemli bir seçimdir. Bir tek eğer bu platformu uzun vadeli kullanmak istiyorsanız bir web geliştirmeciyle anlaşmalısınız.

Ya da kendiniz kodlamayı öğrenebilirsiniz. Magento’nun bilgi tabanı ve destek forumları size yolculuğunuzda destek olabilir. Artı, yapacağınız ödemeler butiğiniz büyüdükçe daha da kıymetli hale gelecektir.

Platform fark etmeksizin önceliklerinize ve tercihlerinize en iyi uyanı seçemelisiniz. Eğer makul ve kullanıcı dostu bir seçenek arıyorsanız WooCommerce kafi olacaktır. Diğeri taraftan, Magento uzun vadeli bir çözüm isteyenler için harikadır.

Bir seçim yaptıktan sonrasında e-Ticaret hosting hizmeti satın alın. Hostinger’ın WooCommerce, PrestaShop ve Magento için optimizasyonlu makul planları bulunmaktadır.

Bununla beraber bir domain adı da satın almalısınız. İşletme adınızı bir domain olarak kullanabilirsiniz yalnız kaydedilmeye uygun olup olmadığını denetim etmelisiniz.

4. Online Butik Sitesi Tasarımınızı Özelleştirin

Web site tasarımınızı tasarlamanızın en kolay yolu bir tema kullanmaktır. Bir e-Tecim teması ararken dikkat etmeniz gerekenler ise:

 • Kullanıcı dostu olması — ziyaretçiler mağazanızı kolaylıkla gezebilmeli ki anında bir satın alım yapabilsinler.
 • Duyarlı olmalı— mobil kullanıcılar internet trafiğinin yarısını oluşturmaktadırlar. Bu yüzden mağazanız, mobil ziyaretçilere de hizmet edebilmelidir.
 • Markanızı yansıtmalı — marka tasarımınızla tutarlı olan bir tema seçin. Ya da özelleştirilebilir görünüş ayarlarına haiz olan bir tema seçin ki temayı istediğiniz şeklinde düzenleyebilesiniz.

e-Tecim temaları bulmak için birçok yer bulunmaktadır.

WooCommerce kullanıcıları WordPress dizinindeki herhangi bir temayı kullanabilir ve eklentiyle entegre edebilirler. Alternatif olarak, WooCommerce ücretsiz ve premium şablonlara da haizdir.

WooCommerce temaları

PrestaShop içinse kendi pazar alanlarında birçok seçenek bulunmaktadır. Ek olarak PrestaBrain şeklinde PrestaShop optimizasyonlu şablonlar sunan siteler de bulunmaktadır.

Online Butik Yazılımı PrestaShop

Magento’nun tema seçenekleriyse geniş kapsamlı değildir yalnız ThemeForest ve TemplateMonster şeklinde sitelerde daha oldukca seçenek elde edebilirsiniz. Ek olarak bu sitelerde birçok WooCommerce ve PrestaShop teması da bulabilirsiniz.

TemplateMonster'da Magento Temaları

Eğer esasen bir tema seçtiyseniz genel site tasarımınızı yapılandırmaya başlayın. Header kısmına marka adınızı ve logonuzu ilave ederek mağanızı sahiplenin. Ondan sonrasında ise renkleri, tipografiyi, düzeni, sayfa elementleri vb. şeklinde kısımları özelleştirin.

Bu da bittikten sonrasında sıradaki adıma geçin.

5. Online Butik Sitenizi Kurun

Online mağazanızı kurmanızın vakti geldi. Bu kısım için WooCommerce’i en mühim adımlara dair bir genel bakış sunmak için örnek olarak kullanacağız.

5.1. Ürünlerinizi Ilave edin

İlk ürününüzü oluşturmak için WordPress denetim panelinizde Ürünler-> Yeni ekle‘ye gidin. Varsayılan gönderi editörü ekranı şeklinde görünen bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Buradan ürün adını ve açıklamasını ekleyebilirsiniz.

Sayfanın sağ kısmında ürününüz için etiketleri ve kategorileri seçin. Ek olarak ürün görselini belirleyebilir yada ürünü çeşitli açılardan göstermek için birçok fotoğraf ekleyebilirsiniz. Yüksek kaliteli fotoğraflar kullandığınızdan güvenilir olun.

WooCommerce üzerinde yeni butik ürünü ekleme

Birazcık aşağı inerseniz ürün fiyatını, envanter bilgilerini, kargolama yöntemlerini, ürün özelliklerini vb. şeklinde detayları girebileceğiniz Ürün verisi kısmını bulacaksınız.

Ürün verileri kısmı

Ek olarak ürün sayfanızda gözükecek kısa bir izahat eklemek için de bir kutu bulunmaktadır.

Ürün kısa açıklaması

İşiniz bittikten sonrasında ürününüzün iyi mi göründüğünü görmek için Önizle‘ye tıklayın. Eğer her şey tamamsa Yayınla‘ya yada nerede ise ürünü her insana açık halletmeye hazır değilseniz Taslağı Kaydet‘e tıklayın.

5.2. Ürün Sayfasını Yapılandırın

Ürün sayfası tüm ürünlerinizin gösterildiği yerdir. Ne kadar tertipli ve çekici gözüktüğü ziyaretçilerinizin sitenizde daha oldukça vakit harcayıp harcamayacağını belirleyebilir.

Bununla beraber, size WooCommerce’de ürün sayfanızı iyi mi kuracağınıza dair kısa bir rehber göstereceğiz.

Eğer WooCommerce’in kurulum sihirbanızı kullanırsanız eklenti sizin için Mağaza adlı bir Ürün sayfası oluşturacaktır. Bir tek kurulumu atladıysanız işte yapmanız gerekenler:

 1. Denetim panelinize gidin ve Sayfalar -> Yeni ekle‘yi seçin.
 2. Başlık çubuğundan sayfanıza isim verin. Sayfanıza “Ürünler”, “Mağaza” şeklinde benzer adlar verebilirsiniz.
 3. Yayınla‘ya tıklayın.
 4. Soldaki menüden WooCommerce -> Ayarlar‘a gidin ve Ürünler sekmesini açın.
 5. Mağaza sayfası alanında nerede ise şimdi oluşturduğunuz sayfayı seçin.
  WooCommerce'de mağaza sayfası oluşturma
 6. Değişimleri Kaydet‘e tıklayın.

Ürün sayfanızı düzenlemek için denetim panelinden Görünüş -> Özelleştir‘e tıklayın. Ondan sonrasında ise sol menü çubuğundan WooCommerce‘i seçin ve Ürün Kataloğu‘na gidin.

Online Butik için ürün kataloğu sayfasını düzenleme

Buradan ürünleri yada kategorileri göstermeyi seçebilir, iyi mi sıralandıklarını özelleştirebilir ve bir sayfada kaç tane ürün gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

İşiniz bittikten sonrasında önceki menüye gidin ve Ürün Görselleri‘ni seçin. Ürün görsellerinin hangi orantıda gösterileceğini seçin.

Online Butik için ürün görsellerini düzenleme

Ürün sayfanızı özelleştirken ürünlerinizin dikkat çektiğinden güvenilir olun. Eğer desteğe ihtiyacınız olursa bu önerileri gözden geçirebilirsiniz:

 • Anlaşılır olsun — sayfayı oldukca fazla ürünle doldurmayın. Görsel deneyime zarar verebilirsiniz.
 • Betimsel olun — ürünlerinize isim verirken müşterilerin ürünlerin ne işe yaradığını ve neler yapabileceğini anlayabileceğinden güvenilir olun.
 • Uzantılar kullanın — mesela Quick View şeklinde uzantılar ziyaretçilerin ürün sayfasını terk etmeden ürünün iyi mi göründüğünü görmelerini sağlayabilir.

5.3. Online Ödeme Şekilleri Ilave edin

Bir online işletme ile müşterilerinizden ücret almak için güvenli bir ödeme kapısına ihtiyacınız olacak.

Online butik siteniz için kullanabileceğiniz ödeme yöntemlerini görmek için denetim panelinizde WooCommerce -> Ayarlar kısmından Payments (Ödemeler) sekmesini seçin. Burada kullanabileceğiniz banka havalesi, teslimatta ödeme şeklinde seçenekler mevcuttur. Eğer Türkiye’de yaşamıyorsanız PayPal seçeneğini de kullanabilirsiniz.

WooCommerce ödeme seçenekleri

İstediğiniz ödeme seçeneğini etkinleştirdikten sonrasında kurulumunu yaparak mağazanıza eklemiş olacaksınız.

Temel adımları tamamladıktan sonrasında online mağazanızı oluşturmayı sonlandırın. Birkaç denetim yapın, metinlerinizi okuyun, hata olup olmadığını görün. Mağazanız hazır olduktan sonrasında hizmete hazırsınız!

6. Yeni Online Butiğinizin Reklamını Yapın

Sırada online butik sitenizi her insana duyurmak var. İşletmenizi pazarlamak için kullanabileceğiniz birçok kanaldan ikisi toplumsal medya ve ücretli reklamdır.

Toplumsal Medya

Toplumsal medya ağları moda endüstrisini pazarlamaya büyük katkıda bulunmuştur. Bununla beraber kendi butiğiniz için bu platformlardan kesinlikle yararlanmalısınız.

Toplumsal Medya İçeriği Oluşturun

Butiğinizi toplumsal medya içinde ne olduğu vasıtasıyla tanıtmanızın birçok yolu vardır. Yapabileceklerinizse:

 • Ürünlerinizin fotoğraflarını yayınlayın
 • Müşterilerden pozitif yönde incelemeler görüntüleyin
 • Ürünlerinizi giyen müşterilerin fotoğraflarını tekrardan yayınlayın
 • Gönderilerinizin daha keşfedilebilir olması için ilgili ve trendde olan etiketler içerin
 • Sahne arkası fotoğraflar paylaşın

İçeriğinizin başarı göstermiş olması için muntazam bir plana ihtiyacınız var. İşte başlamanız için bazı tavsiyeler:

 • Uygun bir platform seçin — moda endüstrisinde çalıştığınızdan dolayı Instagram, Pinterest ve Feysbuk şeklinde görsel elementleri öne çıkaran bir toplumsal medya ağına ihtiyacınız var.
 • İşletme hesabı açın — bu, ürünlerinizin reklamını yapmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için özellikler edinmenizi elde edecektir.
 • Kitlenizin davranışına bakılırsa gönderi paylaşma takvimi oluşturun — platformunuzun analitik araçlarını kullanarak kitlenizin en etken olduğu zamanı bulun.
 • Profilinizi çekici hale getirin — mesela Instagram’da Oak + Fort’un sayfası şeklinde renk koordineli bir yayınlanma oluşturabilirsiniz.
  Oak and Fort hesabının yayını
 • Bir etkileşim stratejisi belirleyin — alt yazınızda gülmece kullanabilir, anket yapabilir, ürün armağan edebilir ve benzeri eylemler yapabilirsiniz. Ya da Nike’ın izinden giderek bu örnekteki şeklinde motivasyon amaçlı gönderiler paylaşabilirsiniz:

Nike'in Instagram pazarlama örneği

Nişinizdeki Influencer’lara Ulaşın

Büyük ve sadık bir takipçi tabanıyla toplumsal medya influencer’ları markanızı daha geniş bir kesime tanıtabilir.

Üstelik eğer doğru bir halde yapılırsa yüksek bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz. Influencer Marketing Hub‘a bakılırsa influencer’lar ile çalışan işletmeler harcadıkları her $1 için $5 kazandılar.

Neredeyse yeni başlıyorken onlara markanızı tanıtmalarına karşılık olarak parasız bir ürün yada indirim kodu sunabilirsiniz.

Eğer influencer pazarlamayı tecrübe etmek istiyorsanız yapabilecekleriniz:

 • Butiğinizin stiline uyan insanoğlu bulun — size pozitif araştırma vermeleri ve takipçilerinize markanız için kefil olmaları daha ihtimaller içindedir.
 • Mikro influencerlar ile çalışın — en büyük fanatik tabanına haiz olmayabilirler yalnız yüksek kitle etkileşimleri daha yüksek dönüşüm oranları getirebilir.
 • Marka elçisi programı oluşturun — bu, onlarla daha uzun süre çalışmanıza ve istediğiniz vakit markanızı tanıtmalarına müsaade edecektir.

Ücretli Reklam

Acemiler için online reklamı anlaması birazcık zor olabilir. Bir tek doğru bir halde yapıldığında işletmeniz fazlasıyla tanımlanabilir.

Google Ads en popüler online reklam platformudur. Kullanmanız için belirli bir anahtar kelime için arama motoru neticeleri sayfasında reklam alanı almanız gerekir. Reklamınız organik arama sonuçlarının üstünde konumlandırılacaktır.

Reklamı ziyaretçilerinizi web sitenize yada bir iniş sayfasına yönlendirmek için ayarlayabilirsiniz.

Ondan sonrasında ise reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyecek reklam açık artırmasında teklif vereceksiniz.

Reklamınızın açık artırmayı iyi mi kazacağı teklifinize, anahtar kelimeyle alakasına ve ilave bilgiye bağlıdır. Bu yüzden başlamadan ilkin iyi bir strateji edinmelisiniz.

Facebook ve Instagram şeklinde toplumsal medya platformları da online pazarlama endüstrisinde büyük oyunculardır. Hedef demografiğiniz hakkında informasyon verebilen ve reklamınızı size uyan kullananların yayınında gösterilmesine müsaade eden Kitle İçgörüleri araçlarına haizdir.

Bonus: Online Butiğinize İnce Ayar Yapın

Bir online mağaza yönetmek devamlı bir süreçtir. İşte butiğinizi geliştirmeniz için extra tavsiyeler:

Web Sitenizi Bir SSL Sertifikasıyla Güvenceye Alın

Doğru önlemleri almadan online işletmeler siber saldırılara maruz kalma riskiyle karşılaşabilir. Hacker’lar bir tek sitenize erişmekle kalmaz ek olarak müşterilerinizin ödeme detayları şeklinde kırılgan bilgilerini de edinebilirler.

Gene de web sitenizi güvenceye almak için alabileceğiniz SSL sertifikası kullanmak şeklinde rahat önlemler de mevcuttur.

Özetlemek gerekirse Güvenli Soket Katmanı olan SSL web siteniz ve ziyaretçilerinizin tarayıcıları içinde taşınan verileri giz yazıya çevirmek için bir HTTPS protokolü kullanır. Ek olarak tarayıcılara siteniz güvenli bulunduğunu söyleyerek kullananların sitenizi güvende hissederek gezmelerini sağlayackatır.

SSL etkinleştirilmiş bir web sitesinin en belirgin göstergesi tarayıcının adres çubuğunda web sitesinin URL’sinin yanında kilit ikonu göstermesidir. Eğer bu ikona tıklarsanız Bağlantının güvenli bulunduğunu söyleyecektir.

SSL sertifikası kullanmanın bir başka yararı ise Google’ın SSL etkinleştirilmiş sitelere öncelik vermesinden dolayı arama sıralamalarınızın artabilmesidir.

Hostinger’da tüm eTicaret planlarımızda parasız SSL sertifikası bulunduğundan online butik siteniz en baştan güvenli olacaktır.

Web Analitiği Kurun

Web analitiği araçları online butiğinizin genel performansınızı incelemek için harikadır. Size hangi stratejilerin işe yaradığını ve yaramadığını söyler ve böylelikle sitenizi satışlar için daha iyi optimize edebilirsiniz.

Google Analytics bunun için görkemli bir uygulamadır. Hem parasız hem de son aşama güçlüdür. Ziyaretçileriniz hakkında trafik kaynakları ve ziyaret sayılarından derhal çıkma oranlarına kadar birçok çeşitli veriler gösterir.

Google Analytics

Google Analytics’i kullanmak için üye olmanız ve web sitenizi bir mülk olarak eklemeniz gerekir. Ondan sonrasında ise Takip ID’nizi elde ettikten sonrasında sitenizin kodundaki  etiketine ilave ederek mağazanızı uygulamayla bağlayın.

Eğer WordPress’i kullanıyorsanız bu rehberi kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizle İlgilenin

Müşterilerinizin devamlı geri gelmesini sağlamanın bir yolu görkemli bir hizmet sunmaktır. Bugünlerde birçok şahıs bir şirketle online olarak pozitif bir deneyim yaşamayı tercih etmektedir. Bu da gelecekte yeni kullanıcılar getirebilir.

Butiğinizin satın alan hizmetini iyileştirmenin bazı yolları:

 • Duyarlı olun — araştırmaya bakılırsa zamanlı yanıtlar iyi bir satın alan deneyiminin mühim bir parçasıdır. Bildirimlerinizi açarak web siteniz, e-posta, toplumsal medya ve diğeri kanallar vasıtasıyla her defasında size ulaşıldığında haberiniz olacağından güvenilir olun.
 • İndirim sunun — parasız kargo yada indirim kuponları şeklinde.
 • Kişiselleştirilmiş bir paket sunun — bu, müşterilerinizin hususi hissetmesine ve markanızın hatırlanabilirliğine katkıda bulunacaktır.

Netice

İnternet yardımıyla artık bir online butik açmak için bir dükkana gerekseme yoktur. Web hosting ve e-Tecim platformları şeklinde online hizmetler yardımıyla herhangi bir işletmeyi kolaylıkla açabilirsiniz.

Bu rehberimizde altı adımda iyi mi online butik sitesi açılabilir anlattık:

 1. Online işletmenizi planlayın
 2. İşletmenizi kaydedin
 3. Bir e-Tecim platformuyla web sayfası kurun
 4. Web site tasarımınızı özelleştirin
 5. Online butiğinizi kurun
 6. Kitlenize ulaşın

Müşterileriniz için en iyi alışveriş deneyimini sunduğunuz sürece online butik siteniz başarı göstermiş olacaktır. Derhal bugün Hostinger ile işletmenizi açın ve satış halletmeye başlayın! İyi şanslar!

Kaynak:https://www.hostinger.web.tr/rehberler/online-butik-acmak/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *