2020’de Etkili bir Landing Page Nasıl Yapılır?

 2020’de Etkili bir Landing Page Nasıl Yapılır?
access_time

hourglass_empty

person_outline

Bir işletme sahibi olarak web siteniz için iyi bir landing page oluşturmalısınız. Türkçe karşılığı açılış sayfası olan landing page  sitenize yeni müşteriler ve trafik çekmenize yarayan bir online pazarlama stratejisidir. Bu yazımızda landing page iyi mi yapılır öğrenecek ve optimizasyon için extra ipuçları bulacaksınız.

Landing Page Nedir?

Landing page şu demek oluyor ki açılış sayfası potansiyel müşterilere belirli bir eyleme yönlendirmek isteyen statik bir web sayfasıdır. Ana sitenize bağlantı veren yada web sitenizin bir parçası olarak entegre edilebilen özerk bir sayfadır.

Bir landing page’in odak noktası işletmenize bakılırsa değişebilir. En yaygın olanları sayfaya gelen ziyaretçileri parasız denemeye, haftalık bültenlere üye olmaya yada sepetlerine ya da talep listelerine ürünler eklemeye yönlendirenlerdir.

Landing Page’e Niçin İhtiyacınız Var?

Alışılagelmiş bir web sayfası menülerle, gönderilerle, bağlantılarla ve de kenar çubukları şeklinde elementlerle dolu olabilir. Bir landing page’e haiz olmak ise işletmeniz için yararlı olacaktır bu sebeple bu sayfalar dönüşüm odaklıdır.

Sözgelişi Google Dökümanlar‘ın açılış sayfasında aşağıya indiğinizde göreceğiniz tüm dikkatin temiz bir halde kıymet önerilerine ve eyleme verildiğidir.

Google Dökümanlar açılış sayfasındaki eyleme çağrılar

Landing page ziyaretçilerinizin yapmasını istediğiniz ana eylemi yapmalarını sağlayarak cevap oranını artırır. Averaj dönüşüm oranı %2.35 iken en iyi şirketlerin %10’luk kısmıysa bu oranın üç yada dört katına haizdir.

Pazarlama eforlarınızı, reklam harcamalarınızı ve toplumsal medya iletişiminizi uygun olduğu vakit son aşama etkili bir landing page’e yönlendirirseniz oldukça daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Etkili ve Dönüşüm Getiren Bir Landing Page Iyi mi Yapılır?

İşte landing page iyi mi yapılır öğrenmeden ilkin atmanız gereksinim duyulan lüzumlu adımlar.

Dönüşüm Hedefinizi Belirleyin

İşletmenizin türüne bakılırsa açılış sayfanız için hangi eylemin en etkili olacağına karar verin.

Nihai hedefiniz ne? Ziyaretçilerinizin bir şey satın almalarını mı, aylık bir aboneliğe üye olmalarını mı yada bir uygulama indirmelerini mi istiyorsunuz?

Bu hedefe ulaşmanız için hedefinizi küçük hedeflere bölmeniz gerekir. Ziyaretçilerinizden 30 günlük parasız bir denemeye üye olmasını, parasız bir ekitap, haftalık bülten yada indirim kuponları almasını isteyebilirsiniz.

Sözgelişi Spotify’ın açılış sayfası sizi üye olmaya ve parasız sürümünü kullanmaya yönlendirir. Yalnız şarkılar içinde reklam duyacaksınız. Eğer pürüzsüz bir dinleme deneyimi isterseniz premium planlarından birine abone olmanız gerekecektir.

Kitlenizi tanıyın ve onları daima aklınızda bulundurun. Hedef kullanıcınızı ve davranışlarını çözümleme edin. Averaj kullanıcıyı belirleyin ve kendinizi onların yerine koyun. Neye gereksinimleri var?

Açılış sayfanız dönüşüm oranı hedefinizin optimizasyonuna odaklanmalıdır.

Açık bir Kıymet Önerisi Yazın

Sırada ise hedeflenen eylemin kullanıcıya katacağı kıymeti açıkça belirtmek var. “Sizin için daha iyi bir çözüm” yada “Mutlu olacaksınız” şeklinde genellemeler yapmayın.

Kısa, kuvvetli ve spesifik olun. Mesajınız açık olmalı. Eğer ihtiyacınız olursa ana kıymet önerisini desteklediği sürece bir etiket satırı da yazabilirsiniz.

Örnek olarak Spotify’a dönecek olursak, Spotify “Milyonlarca şarkı. Kredi kartı lüzumlu değil.” ekiyle beraber “Çoğumuz için müzik” etiket satırını kullanmaktadır. Spotify’ın kıymet önerisi tamamımız için müzik sağlamaktır.

Karşı Konulmaz bir Eyleme Davet Bulun (CTA)

Her landing page görünebilir, açık ve anlaşılabilir bir eyleme çağrıya haiz olmalıdır. Ziyaretçileri sıradaki adıma yada lüzumlu eyleme yönlendiren anahtar element eyleme çağrıdır.

İster bir buton, ister bir biçim olsun, öne çıktığından ve tıklaması kolay olduğundan güvenli olun. Açılış sayfanızın ana rengine kontrast oluşturması için parlak renkler kullanın. Tıpkı Spotify’ın sarı ve turuncu arkaplanına karşılık yeşil kullanımı şeklinde.

Spotify'ın landing page örneği ve eyleme çağrısı

Yeterince görünebilir olan bir yazı tipi büyüklüğüyle eyleme teşvik edebilecek kısa ve isabetli bir metin içermelidir.

Ekleyeceğiniz herhangi bir görselin yada tasarım elementinin ana eyleme çağrıyı desteklendiğinden ve dikkati dağıtmadığından güvenli olmalısınız.

İşte sıkça kullanılan eyleme davet örnekleri:

 • Bültenimize üye ol
 • Daha oldukça yazı oku
 • Şimdi başla
 • Şimdi al
 • Parasız tecrübe etme

Bir düzey oluşturduktan sonrasında sıradaki aşama ise landing page iyi mi yapılır öğrenmek.

Zyro’nun Site Kurma Aracıyla Landing Page Iyi mi Yapılır?

Zyro'nun landing page kurucusu

Zyro Site Kur Aracı ile parasız bir özerk landing page yapabilirsiniz. Süratli ve kolay bir çözüm olması haricinde bu platform şık ve yüksek dönüşüm potansiyelli açılış sayfaları oluşturmak için optimizasyonludur.

Özelleştirilebilir tasarımcı üretimi şablonlar bulunduğundan sıfırdan adım atmak zorunda kalmazsınız. Bu şablonlar ek olarak SEO dostudur, bu yüzden arama motoru netice sayfalarında düşük sıralamalara haiz olmak şeklinde bir derdiniz de olmaz.

AI Isı Haritası eyleme davet butonlarını nereye yerleştireceğiniz ve temel bilgiler şeklinde içgörüleri edinmek için kullanışlıdır. Eğer içerik üretmekte zorlanıyorsanız AI İçerik Üretici kendi açılış sayfanızda kullanmanız için metinler üretebilir.

Şablonunuzu ek olarak daha iyi görünebilirlik için toplumsal medya platformlarıyla entegre edebilirsiniz yalnız bunun için Zyro’nun premium planlarından birine geçmelisiniz.

İşte Zyro ile landing page iyi mi yapılır adımları:

 1. Üye olun ve bir landing page şablonu seçin.
  Zyro'nun landing page şablonu önizlemesi
 2. Açılış sayfanızı özelleştirin. Element Ekle‘ye tıklayın ve sürükle & bırak hususi durumunu kullanarak eyleme davet butonları, görseller yada metin ilave edin.
  Zyro'nun editöründe sayfa elementleri ekleme
 3. Sitenizi hem masaüstünde, hem de mobilde önizleyerek ikisinde de sayfa düzeninizin kusursuz olduğundan güvenli olun.
 4. Sonuçlardan memnun kaldıktan sonrasında Siteyi yayınla‘ya tıklayarak açılış sayfanızı yayınlayın.

WordPress’de Landing Page Iyi mi Yapılır?

Eğer halihazırda bir WordPress siteniz var ise ve ona bir landing page eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. WordPress denetim panelinizde Sayfalar‘ın üstüne gelin ve Yeni ekle‘yi seçin. Ya da basitçe Ana sayfanızı düzenlemeyi seçebilirsiniz.
 2. Blok editörün sol üst köşesindeki Blok ekle tuşuna tıklayın. Landing page tasarımınızın elementlerini yerleştirin. Başlık, kapak, metinler ve butonlar.
  WordPress'in blok editör arayüzünde landing page yapma
 3. Landing page’inizi yayınlayın ve denetim panelinize dönün.
 4. Görünüm‘ün üstüne gelin ve Özelleştir‘i seçin. Ana sayfa ayarları‘nı seçin Durağan(durgun) bir sayfa ayarını seçin. Açılış sayfanızı Ana Sayfa olarak belirleyin. Gönderileriniz için bir blog sayfasına haiz olduğunuzdan da güvenli olun.

Görkemli Bir Landing Page için Tavsiyeler

Landing page‘inizi yayınladıktan sonrasında dönüşüm kazandırdığından güvenli olmak isteyebilirsiniz. İşte sırada yapmanız gerekenler için tavsiyeler:

Dönüşümleri Takip Etmek için Google Analytics Kurun

Google Analytics açılış sayfanıza dair hedefler belirlemek için harikadır. Dönüşüm oranlarını takip ederek sayfanızın iyi mi bir performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Bu vasıta performans takibine destek olacak bir raporlama sistemi vardır:

 • Gerçek zamanlı -> Dönüşümler kısmından landing page’inizdeki etkinlikleri görebilirsiniz.
  Google Analytics'in gerçek zamanlı dönüşüm raporu
 • Dönüşümler -> Hedefler -> Genel Bakış kısmındansa Hedef Tamamlama ve Hedef Dönüşüm Oranları ölçülerini görebilirsiniz.
  Google Analytics dönüşüm genel bakışı
 • Dönüşümler -> Oldukca Kanallı Huniler -> Genel Bakış kısmındansa dönüşümlerin nereden geldiğini görebilirsiniz.
  Google Analytics'in çok kanallı dönüşüm görselleştiricisi

Google Analytics’i kullanarak açılış sayfanızı iyi mi optimize edeceğinize dair beyin fırtınası yaparken kullanmak için içgörüler elde edebilirsiniz.

Açılış Sayfanızda A/B Testi Yapın

Eğer açılış sayfanızın birkaç sürümü var ise onları bir A/B testi aracı kullanarak karşılaştırabilirsiniz. Bu, hangi tasarımı tutmanız gerektiğine destek olabilir.

Google Optimize, Analytics’e entegre edilmiş bir A/B testi aracına haizdir ve aynı sayfanın birçok sürümünü denemenize izin verir. Deneylerinizi birkaç tıklamayla yayınlayabileceğinizden kurulumu süratli ve kolaydır.

Renkleri ve butonların konumlarını değiştirin yada değişik fiil çağrıları kullanın ve daha oldukça dönüşüm elde edebiliyor musunuz görün. Bunun dışındaysa eğer ziyaretçi kaybı yaşıyorsanız Google Optimize, Analytics verilerinizi inceleyerek sebebi bulmanıza destek olabilir.

Landing page kurucunuzun A/B testi özelliğine haiz olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız A/B Testing for WordPress şeklinde parasız bir eklenti kullanabilirsiniz.

Netice

Bir landing page, ziyaretçilerin satın almak yada kontakt bilgisi göndermek şeklinde istenen eylemi gerçekleştirmelerini sağlamayı hedefleyen özerk bir site yada web sayfasıdır. Açılış sayfaları tüm işletmeler için gereklidir.

Zyro yada WordPress şeklinde bir landing page kurucu kullanarak bir sayfa oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. Sayfanızın belirli bir hedefe, açık bir kıymet önerisine ve de davetkar bir eyleme çağrıya haiz olduğundan güvenli olmalısınız.

Bir adım öteye gitmek için landing page’inizin performansını kovuşturmak için Google Analytics‘i kullanabilir yada birden oldukça sayfanız var ise bir A/B test aracı kullanarak performans takip edeni yapabilirsiniz. İyi şanslar!

Kaynak:https://www.hostinger.web.tr/rehberler/landing-page-nasil-yapilir/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *