2020’de 1 milyon robotun satılması bekleniyor

 2020’de 1 milyon robotun satılması bekleniyor


🕔

 
 
 

Deloitte Kanada Araştırma Direktörü Duncan Stewart, bu yıl robot satışlarında patlama yaşanmasını beklediklerini ifade ederek, “2020’de 1 milyon robotun satılmasını planlanıyor.” dedi.

Deloitte Kanada Araştırma Direktörü Duncan Stewart, Deloitte “Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri 2020” raporu hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Deloitte tarafınca bu yıl 19’uncusu hazırlanan “Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu”na nazaran, geçtiğimiz yıllarda çokça konuşulan teknolojilerin büyük kısmı 2020 senesinde insanların hayatına girmeye başladı.

Bilhassa 5G ve yapay zeka teknolojilerinin hem günlük yaşamı hem de endüstrileri dönüştüreceğini özetleyen Stewart, “Bu yıl 10 yeni TMT öngörümüz olmasına rağmen, müşterilerimizden aldığımız etkileşim önümüzdeki 10 senelik iş planlarında en fazla 5G ve yapay zeka teknolojilerinin belirleyici olacağı yönünde. İkisi de kişiye hususi ve güvenli, ikisi de daha süratli, daha ucuz, daha esnek ve alternatiflerine nazaran daha fazlaca olanak sunuyor. Aynı şekilde, medya öngörülerimiz içinde da karasal yayının hala enerjisini koruyacağı ve reklam içeren online videoların sektör oyuncularının odağında olacağını söyleyebiliriz.” dedi.

2020'de 1 milyon robotun satılması bekleniyor 1E-ticarette aşırı fiyat artışına karşı yapılan düzenleme yürürlüğe girdi

Yapay zeka çiplerine rağbet
Stewart, rapora nazaran bu yıl robot satışlarının patlama yapacağını belirterek, “2020’de 1 milyon robotun satılmasını planlanıyor. Bu rakamın yarısından fazlasını ustalaşmış hizmet robotları oluşturacak. Bu robotlar, 2019’a kıyasla yüzde 40’lık artışla 17 milyar dolarlık gelir yaratacak.” diye konuştu.

Günümüzün en önemli mevzularından kabul edilen yapay zeka teknolojilerinin, akıllı telefonlar vasıtasıyla insan hayatına gireceğini özetleyen Stewart, “2020 senesinde 650 milyondan fazla yapay zeka çipinin satılması ve yapay zeka çipi pazarının, toplam çip pazarından daha süratli büyümesi öngörülüyor.” dedi.

2020’nin sonuna kadar, dünya genelinde binden fazla firmanın, 5G hizmetini denetim etmeye başlayacağını ifade eden Stewart, şirketlerin bu alanda birkaç 100 milyon dolarlık iş gücü ve ekipman yatırımı yapmasının öngörüldüğünü kaydetti.

2020'de 1 milyon robotun satılması bekleniyor 2Google’dan öğrencilerin korkulu rüyasına çözüm

“Akıllı telefon pazarı yılda yarım trilyon dolardan fazla gelir üretecek”
Stewart, donanım, içerik ve hizmet alanlarını kapsayan akıllı telefon pazarının büyümesini sürdüreceğini ifade ederek, şunları söylemiş oldu:

Rapora nazaran, akıllı telefon pazarı yalnız 2020’de 400 milyar dolar gelir sağlayacak ve 2023 yılına kadar da senelik yüzde 5 ila 10 içinde büyümesi planlanıyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi 2023’te akıllı telefon pazarının yılda yarım trilyon dolardan fazla gelir üreteceği anlamına geliyor.

Alçak yörüngede küresel geniş bantlı web sunan uydu sayısı 2019’un sonunda 200’e ulaştı. 2020’nin sonuna kadar bu sayı 1000’in üzerine çıkacak.”

2020'de 1 milyon robotun satılması bekleniyor 3Cepte ‘arayan hat bilgisi manipülasyonu’ tehlikesi sürüyor

“130 milyondan fazla elektrikli bisiklet satılacak”
Duncan Stewart, rapora nazaran, 2020’de küresel sesli kitap pazarının yüzde 40 artarak 4 milyar dolar olacağını ifade ederek, küresel podcast pazarının 2019’a oranla yüzde 20 artarak, 1 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

2022’de yılda 10 milyardan fazla bisiklet yolculuğu yapılmasını beklediklerini aktaran Stewart, şu şekilde devam etti:

“Dünya genelinde, işe bisikletle gitme alışkanlığının nerede ise yaygın olmadığı pek oldukça büyük şehirde bisiklet kullanıcılarının sayısı ikiye katlanacak. 2022’ye kadar, işe bisikletle gidecek insanların sayısında yüzde 1’lik artış olacak.

2020 ile 2023 içinde tamamen pil teknolojileri kullanan 130 milyondan fazla elektrikli bisiklet satılacak.”

Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş ise “Bu yıl da, TMT öngörüleri ekibimiz geleceğimizin ne şekilde şekilleneceği ile ilgili ipuçları veren bir rapor ile karşımızdalar. Uzun senelerdir konuştuğumuz bazı teknolojilerin, artan bir hızla yaşamımıza girdiğini, fark etmesek de AI şeklinde teknolojilerin aslına bakarsak şu anda dahi vazgeçilemez hale geldiğini görüyoruz.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Bu teknolojilerin mevcut sanayi ve hizmetler üretimine hem yıkıcı hem de fırsat yaratıcı tesirleri olacağını tahmin ettiklerini aktaran Aslantaş, “En pozitif etkilenenler ise bu gelişimleri takip edip iş modellerini yenileyen kurumlar olacaktır.” diye konuştu.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/2020de-1-milyon-robotun-satilmasi-bekleniyor/1511946

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *